Kemik Erimesine Sebep Olan 7 Alışkanlık

Kemik erimesinin önüne nasıl geçilir? Kemik erimesine yol açan 7 hatalı alışkanlık hakkında detaylar.

Türkiye’de oldukça yaygın olan bir hastalıktır kemik erimesi. Belirli sebeplerden dolayı meydana gelen kemik erimesinin önüne geçilebilir. Elbette doktordan önce kendinize özen göstermeli ve sağlığınız için yapmanız gerekenleri bilmelisiniz.

Kemik Erimesinin Nedenleri

Hareketsiz bir yaşam

Hayatımızın her alanında olduğu gibi sağlığımız söz konusu olunca yapamayacağımız şey yoktur. İşte bunun için hareketsiz bir yaşamdan uzak durmalıyız. Daha sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için daha hareketli zamanlar geçirmelisiniz. Spor yapmalı ve günlük olarak yürüyüşlerinizi aksatmamalısınız.

Kemik erimesinin nedenleri nelerdir?

Kalsiyum eksikliğinin giderilmemesi

Kemikler için en önemli detay olan kalsiyumu hayatınızdan eksik etmemelisiniz. Süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeleri mutlaka tüketmeli ve doğal yollardan almaya özen göstermelisiniz.

Yetersiz protein tüketimi

En az kalsiyum kadar önemli olan protein tüketimine de dikkat etmelisiniz. Soya, kuruyemiş, baklagiller, süt ve yumurta lezzetleri hayatınızdan eksik etmemelisiniz.

Sigara kullanımı

Hayatınızda olmaması gereken detayların başında sigara gelmektedir. Eğer kullanıyorsanız en yakın zamanda bırakmalı ve sağlıklı olanı tercih etmelisiniz.

Güneş ışığından yararlanmamak

Güneşli günlerde her öğle saatinde 15 dakika boyun ve el bileklerinizden direkt olarak güneş ışığı alabilirseniz, en doğal yöntemden yararlanmış olursunuz.

Aşırı kahve tüketimi

Günde en fazla 2 bardak Türk kahvesi ya da filtre kahve tüketim sınırına dikkat etmelisiniz.

Aşırı tuz kullanımı

Beslenmemize dikkat etmemiz her daim önemlidir. Bunun başında da tuz tüketimi gelmektedir. Özellikle çocukluk zamanından başlayarak az seviyelerde tuz tüketimini alışkanlık haline getirmeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz.

1 yorum
  1. […] kemik kütlesinde meydana gelen azalmaların ardından hormonal değişikliklere bağlı olarak kemik erimesi meydana […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.