Sıcak Su Torbasının Faydaları? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Herkesin evinde olan ama kullanmadığı, faydalarını bilmediği bir sıcak su torbası vardır. Siz de sıcak su torbasının faydalarını merak ediyor, daha sağlıklı ve rahat zaman geçirmek istiyorsanız bu yazı tam da size göre.

Sıcak Su Torbası Nedir?

Termofor ismiyle de bilinen sıcak su torbası genellikle kauçuğa benzer bir maddeden imal edilir ve içine sıcak su koyularak bu suyun uzun süre sıcak şekilde muhafaza edilmesine yarar. Kullanım şekli soğuk günlerde veya üşündüğü zaman vücut ısısına katkı sağlamak amacıyladır. Her renk ve çeşitte satılan sıcak su torbasının kullanımı son derece yaygındır.

Hem küçük, hem de büyük ebatlarda satılan torbalarda genellikle çocukların zarar görmemeleri açısından kılıf da kullanılmaktadır. Sıcak suyun yan etkilerinden koruyan kılıflar genellikle polar kumaştan ve desenli şekilde üretilmektedir. Kullanım esnasında kılıf kullanılması önerilmektedir.

Sıcak Su Torbası Ne İşe Yarar?

 • Her ne kadar vücut ısısını yükseltmek için yaygın şekilde kullanılsa da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Patlamaların meydana geldiği kazalarda yaralanmalar da söz konusu olmaktadır. Pek çok kişinin yaşadığı sıcak su torbası patlamaları ölümle sonuçlanan durumlara dahi yol açabilmektedir. Bu tip üzücü olayların yaşanmaması için sıcak su torbasının nasıl kullanılacağına dair mutlaka bilgi edinilmelidir.
 • Öncelikle diyabet hastalarına bu torbaları kullanmaları tavsiye edilmez zira bu durum nörolojik hastalığı olan kişilerde de geçerli olmaktadır. Bu rahatsızlığı olan kişilerde his kaybı olduğu için yanma ya da tahriş gibi durumlar geç fark edilebilir ve istenmeyen durumlarla karşılaşabilirler. Cilt üzerinde yaralanmalara sebebiyet verilmemesi için bu rahatsızlığı olan kişiler sıcak su torbası kullanmamalıdır.
 • Herhangi bir ağrı söz konusu ise ve nedeni bilinmiyorsa sıcak su torbası kullanımı doğru değildir. Adet dönemlerinde ısınmak için kullanılabilir ancak enfeksiyona bağlı bir ağrı oluşmuşsa bu durumda sıcak su torbası kullanmak enfeksiyonun daha hızlı şekilde yayılmasına sebebiyet verebilir. Karın bölgesinde meydana gelen apandisit türevi ağrılarda bilinçsiz şekilde sıcak su torbası koymak apandisitin hızlıca büyümesine neden olacağından patlamasına yol açabilir.

Sıcak Su Torbasının Ağrılara Faydaları

 • Sıcak su torbasının deriyle doğrudan temas etmemesi gerekir ve özellikle patlama gibi kazalar oluşmaması adına mutlaka kılıf ile beraber kullanılması önerilmektedir. Kılıfı olmayan sıcak su torbalarını bir beze sararak kullanmak faydalı olacaktır. Hassas tenli kişilerin ısınmak için sıcak su torbası yerine başka alternatifler kullanması ciltlerinde kızarıklık ve tahriş oluşmaması için doğru olur.
 • Sıcak suyun ishale iyi gelip gelmediği de merak edilen konuların arasındadır. İshal söz konusu olduğunda termofor kullanımı enfeksiyonu aktif hale getireceği için aynı zamanda karın ağrılarını da artıracaktır. Bu durumlarda sıcak su torbası kullanmak uygun değildir.
 • Sıcak su torbasına koyulacak suyun sıcaklığı önemli bir faktördür çünkü aniden sıcak suyu torbanın içine koymak patlamalara sebep olabilir. Kaynamış suyu en az 5 dakika kadar bekletmek gerekir. Kırık veya eklem çıkması gibi durumlar varsa asla sıcak su torbası kullanmayın. Bu bölgelerde ödem oluşmasına neden olacaktır ve aynı zamanda kemiklerde şişliğe neden olur.
 • Havalar soğuduğunda sıklıkla mide üşütmesi için kullanılan sıcak su torbasının karnın alt kısmına uygulanması doğrudur. Torbanın üzerine oturulmaması gerekir ve aynı zamanda baskı oluşturmamak patlamalara sebep olmamak adına önemlidir.
 • Sıcak su torbasının içine koyulacak suyu çaydanlık veya ısıtıcıda kaynatmak gerekir. 5 dakika boyunca dinlendirdikten sonra torbanın ağzını eğimli hale getirip suyu doldurmalısınız. Sıcak suyu torbanın ağzına gelecek kadar doldurmayın, mutlaka boşluk bırakın ve havasını almaya çalışın. Tamamına su doldurduğunuzda oluşan basınçla beraber patlamalar meydana gelebilir. Suyu doldurduktan sonra ağzındaki kapağı sıkıca kapattığınızdan emin olun ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Soğuk Günler İçin Koruyucu

Sıcak su torbası

Özellikle mevsim değişikliklerinde, havaların daha da soğumaya başladığında vücut ısısını daha yüksek tutmak için aranan çözümlerde sıcak su torbası karşımıza çıkar. Vücut ısısını her ne kadar kalın kazaklar, pantolonlar, yün çoraplarla desteklesek de, evde zaman zaman ek tedbirler almak da gerekebilir.

Kansızlık sorunu olan kişilerin sıklıkla kullandığı sıcak su torbasının faydaları ve zararları ile ilgili yazımızı okuyarak siz de bu destek ürününü daha doğru şekilde kullanabilirsiniz. Bu torbalar özellikle kaynamış suyu muhafaza etmek için kullanılırlar ve soğuk günlerde ısınmak için idealdirler. Üşüyen kişiler için bir bakıma hayat kurtarıcı olan sıcak su torbasının faydaları ve zararları hakkında bilinmeyenleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Sıcak Su Torbasının Zararları Nelerdir?

 • Hassas cilde sahip kişilerde kızarıklığa neden olabilir.
 • Enfeksiyonlu rahatsızlıklar söz konusu ise enfeksiyonun hızla yayılmasına neden olur.
 • Ödeme ve şişliklere neden olabilir.
 • Safra kesesinde taş olan hastalarda taş büyümesine sebebiyet vereceğinden kullanılmamalıdır.
 • Olası patlamalarda yanık ve daha ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Gebelik dönemlerinde kullanılıp kullanılmayacağı da merak konusudur. Hamile kadınların vücut ısılarını muhafaza etmeleri önemlidir ancak standart vücut ısısının üzerine çıkılması kan dolaşımının etkilenmesine neden olacağından cenin sağlığı bakımından risk teşkil edebilir. Gebelikte ağrılar oluşuyorsa kısa süreli sıcak su torbası uygulanabilir ancak alışkanlık haline getirilmemelidir zira düşüklere neden olabilir.

Sıcak su torbası adet sancısı

Sıcak Su Torbası Neye İyi Gelir?

 1. Kan dolaşımını hızlandıran sıcak su torbası bel ağrılarında kullanıldığı gibi, boyun şikâyetlerinde de uygulanmaktadır. Yeni başlamış boyun ve bel ağrılarında sıcak su torbası uygulanabileceğini söyleyen uzmanlar özellikle kırılma gibi durumlarda sıcak su torbası yerine soğuk uygulamalar yapmak gerektiğinin altını çiziyor.
 2. Adet dönemlerinde kan dolaşımını rahatlatacağı için sıcak su torbası kullanılabilir.
 3. İçine soğuk su koyarak burkulma ve kırılma gibi durumlarda bölgenin üzerine kompres yapılabilir.
 4. Yatağı ısıtmak ve enerji tasarrufunda bulunmak, daha rahat uykuya dalmak için kullanılabilir.
 5. Hemoroit sancılarının azalmasını sağlar.

Sıcak Su Torbası Nerede Satılır?

Farklı çeşitleri bulunan sıcak su torbası internet üzerinden satın alınabileceği gibi, eczanelerden de temin edilebilir. Alırken kauçuktan yapılmış olmasına dikkat edilmeli ve dayanıklı olduğundan emin olunmalıdır.

1 yorum
 1. […] 1 – Sıcak Su Torbası […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.