Diş Çürüklerini Engelleyen 20 Mucizevi Yiyecek

Dişlerin çürümesini engellemek için bazı yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Özellikle diş minesini eritecek zararlı katkı maddeleri içeren asitli içecekler uzak durulması gereken içeceklerin başında geliyor. Elbette uzak durulması gerekenler kadar çürümenin önüne geçecek besinler de söz konusu.

Diş sağlığını korumak ve dişleri çok daha güçlü hale getirmek için tüketilmesi gereken besinlerle beraber gün içinde mutlaka 3 kez dişlerin ortalama 30-40 saniye kadar fırçalanması ve çürüklerin önlenebilmesi için de diş ipi kullanmak gerekiyor.

Diş Çürüklerinden Koruyan Besinler

Çürükleri önlemek için gün içinde tüketilen kahve yahut asitli içecek tüketimini azaltmak da oldukça önemlidir. İşte çürükleri engelleyen 20 mucizevi yiyecek:

Yeşil Elma

Elma

Çok sayıda vitamin ve mineral içeren yeşil elma, çürük oluşumunun önüne geçen ve diş minesinin güçlenmesini sağlayan bir meyvedir.

Limon

Daha parlak dişlere kavuşmayı sağlayan limon bakteri oluşumunu da engelleyerek diş sağlığını koruyan bir besindir.

Karanfil

Diş eti kanamalarını ve diş minelerinin güçlenmesini sağlamak için hafifçe ısırmak, yemeklerden sonra bir tane karanfil atmak son derece faydalı olacaktır.

Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum ve fosfor bulunan süt ürünleri dişleri korumakta son derece önemlidir. Özellikle yoğurt tüketmek içerdiği yüksek kalsiyum sayesinde dişlerin çok daha uzun süre sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Fındık

Fındık

Sert olmasından ötürü fındık yemenin dişlere zarar verildiği düşünülmektedir ancak gerçek öyle değildir. İçinde var olan özel bir yağ nedeniyle diş eti kanaması üstünde son derece etkilidir ve bu yağ sayesinde hem diş yapısı beslenir, hem de diş eti sağlığı korunmuş olur. Diş eti hassasiyetlerine de iyi gelir.

Balık

Yüksek fosfor içeren balık, mineral bakımından da zengin bir protein kaynağıdır. Hem sağlıklı beslenmeye katkıda bulunur, hem de diş sağlığı için mükemmel bir tercihtir. Haftada 3 kez balık tüketmek ağız ve diş sağlığı için olduğu kadar metabolizmanıza da iyi gelecektir.

Armut

Diş minelerine çok iyi gelen armut aynı zamanda tatlı isteğini de azaltan bir meyvedir. Tükürük salgılanmasını artıran meyve ağız içindeki bakterilerin varlığını da en aza indirir.

Kuruyemişler

İçeriklerindeki sağlıklı yağlar dişlerin ihtiyacını bütünüyle karşılamaktadır. Çiğnedikçe içinden çıkan sağlıklı yağlar dişlere yapışarak bir kalkan görevi görür ve hem dişleri korur, hem de zararlı bakterilerin dişler üzerindeki tahribatını en aza indirir.

Kereviz

Sert bir yiyecek olan kerevizi yumuşatabilmek için çiğnemek gerekir ve bu çiğneme esnasında tükürük bezleri yoğun şekilde çalışır. Bu sayede bakteriler etkisiz hale gelir.

Kivi

Kivinin dişlere faydaları

Herkesin severek yediği Kivi yoğun C vitamini içerir. Özellikle diş ve diş eti hassasiyetini önlemekte etkili olan Kivi, içeriğindeki vitamin ve minerallerle dişleri güçlendirir.

Ahududu

Özellikle dil sağlığı için Ahududu çiçeği kullanılabilir. Demlenmiş çiçek suyu ile gargara yapmak veya içmek ağız içindeki apselere ve iltihaplara çok iyi gelir.

Karabuğday

Yüksek besin değerlerine ve kaloriye sahip olan Karabuğday içerisinde yüksek miktarda florür bulundurur. Diş çürümesini engelleyen florür aynı zamanda diş yapısının bozulmasına engel olarak, mine üzerindeki sinirlerin güçlenmesini sağlar.

Havuç

Uzun süre çiğneyerek yenmesi gereken havuç bu sayede tükürük bezinin daha fazla çalışmasına katkıda bulunarak kötü bakterilerin oluşumunu, doğal olarak da diş çürümesini engeller. Özellikle ısırılarak tüketildiğinde diş minelerinin çok daha güçlü olmasına neden olur.

Maydanoz

Özellikle ağız kokusu oluşumuna neden olan bakterileri yok eden Maydanoz aynı zamanda diş çürümelerinin de önüne geçer. Temiz bir nefes oluşturur. Gün içinde birkaç dal maydanoz çiğnemek diş minesine ve ağız sağlığına iyi gelir.

Yeşil Çay

Yeşil çay

Son derece sağlıklı olan ve zayıflamak için sıklıkla tüketilen yeşil çay diş ve diş minesine çok iyi gelen katasin maddesini ihtiva eder. Katasin, dişlerin çürümesine neden olan bakterilerle savaşır ve ağız kokusunu giderir. Aynı zamanda kansere karşı direnç oluşturması bakımından da son derece önemlidir.

Ayçiçeği

Ayçiçeğinin içindeki yağlar diş çürümesinin önüne geçer ve özelikle ağız kokusuna iyi gelir. Ayçiçek yağı ile sadece ağız çalkalamak yeterlidir.

Kuru Baklagiller

Diş çürümesini engelleyen kuru baklagiller ağız sağlığını korurken sağlıklı beslenmeyi de kolaylaştırır.

Ada Çayı

Eskiden diş otu olarak da bilinen Ada çayı anti-bakteriyel özelliğe sahip olmasından ötürü hassas diş minelerine iyi gelirken aynı zamanda diş çürümelerine de engel olur. Demlenmiş olarak tüketilebilir.

Kavun ve Karpuz

Sulu yaz meyvelerinden olan kavun ve karpuz özellikle incir, kayısı veya muz gibi meyvelerden çok daha az risk oluşturarak diş çürümelerine sebebiyet vermez.

Tüm bu besinleri tüketirken aynı zamanda düzenli olarak günde en az 3 kez diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmeyerek daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Özellikle dişlerin çürümesine ve diş minelerinin erimesine neden olan asitli içeceklerden uzak durmak da faydalı olacaktır. Diğer yandan aşırı şekerli besinlerin diş çürümelerine doğrudan yol açacağı da hatırda tutulmalıdır ve hem sağlıklı beslenmek, hem de ağız ve diş sağlığı bakımından fazla şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.