Kikuchi-Fujimoto Nedir?


Boyunda şişlik ya da ağrı gibi durumlarda akla ilk gelen rahatsızlıklardan biri olan fıtık yerine Kikuchi Fujimoto hastalığını düşünebilirsiniz. Genellikle Uzak Asya’da görülen ve adını da buradan alan bu hastalık yüksek ateş ve boyunda belirgin şişlikler sonucu anlaşılabilmektedir.

Kikuchi Fujimoto Neden Olur?

Kadın bireylerde erkeklere oranla daha sık rastlanan bu hastalık türü genellikle yuksek ateş ve boyunda şişliklerin meydana gelmesi sonucunda teşhis edilebiliniyor.

30 ya da 40 yaş arası kadınlarda sıkça rastlanan ve özellikle Asya ülkelerinde çok yaygın olan bu hastalık genellikle başka boyun temelli rahatsızlıklar ile karıştırılabiliniyor. Tamamen iyi huylu ve tedavisi oldukça mümkün olan bu hastalıkta herhangi bir kanser ya da lenfomaya dönüşme durumu da bulunmamaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

  • Eğer boyun bölgenizde çeşitli büyüklükte şişlikler ya da tek bir şişlik mevcut ise panik olmadan önce kikuchi fujimoto hastalığı üzerine düşünmeniz gerekmektedir.
  • Bu hastalık iyi huylu bir hastalık olduğundan herhangi bir hayati risk içermez.
  • Eğer uzun süren ateş nöbetlerinden şikayetçi iseniz ve aynı zamanda boyun bölgenizde şişlikler keşfettiyseniz derhal doktorunuza başvurarak bu hastalık hakkında bilgi almanızda fayda vardır.

Kikuchi Fujimoto Tedavisi

Kikuchi fujimoto hastalığının herhangi bir özel tedavisi ne yazık ki bulunmamaktadır. Fakat hastalık oldukça iyi huylu olduğundan herhangi bir hayati risk de içermez.

Eğer bu hastalıktan muzdarip iseniz daima doktorunuz ile kontakt halinde bulunmalı ve hastalığın gidişatının takibini yaptırmalısınız.

Hastalığın uzun sürmesi başka hayati rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden mümkün olduğunda hastalığın takibini yaptırmanızda fayda vardır. Hastalık yaklaşık olarak 1 ay içerisinde kendiliğinde iyileşme gösterebilir.