Topuk Dikeni Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni; aşırı egzersiz yapan, uzun süre ayakta duran, kilo problemleri yaşayan, duruş bozukluğu sıkıntısı yaşayan insanlarda meydana gelen bir rahatsızlıktır.Hastalar genellikle yataktan kalkmada zorluk yaşadıklarını ve ayağın iç kısmına basamadıklarını söylerler. Aslında ayakta ağrı gün boyu ufak ufak başlasa da hasta bunu fark etmez ve uyku sırasında toplanan tüm ağrı, sabah uyanınca hissedilir. Eğer siz de sabahları uyanınca veya uzun süre bir yerde oturduktan sonra kalktığınızda ayağınızda şiddetli bir ağrı hissediyorsanız, bu hastalığa sahip olabilirsiniz. Erken teşhisin çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Uzun süre tedavi edilmemesi halinde bu hastalık yürüyüş bozukluklarına, yürüyüş bozukluklarına bağlı olarak bacak ve sırta doğru kronik bir hale dönüşebilir.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni; genel olarak ayak altında bulunan tendonlardan birinin kısalması sonucu meydana gelir.  Bu kısalma, ayağın hareket etmesini kısıtlar ve ayak rahatça yere basmakta zorlanır. Oluşan bu sıkıntılar sonrasında topuk kemiğinin hemen altında bir kalsiyum birikintisi ile kemiksi bir çıkıntı meydana gelir.

Kadınların bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Bunun sebebi ise gün boyu yüksek topuklu ve topuksuz düz ayakkabılar kullanılması, alınan fazla kilolar ve yapılan aşırı egzersizlerdir. Uzun süre ayakta kalan kişilerin ayak konforuna son derece özen göstermesi gerekmektedir. Yüksek topuklu veya topuksuz düz ayakkabılar, ayak sağlığı için son derece zararlıdır. Bu yüzden ortopedik ayakkabılar bu hastalık için oldukça uygun bir korunma şeklidir.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Ayağınızda bir ağrı meydana geliyor ve uzun süredir bundan şikayetçiyseniz, muhtemelen topuk dikeni olma ihtimalini düşünüyorsunuzdur. Bazen ayak ağrıları bu hastalık belirtilerine benzeyebilir fakat kısa süreli geçici rahatsızlıklar veya başka bir hastalığın yan etkisi olarak meydana çıkmış olabilir. Bir uzmana görünmeden kendiniz karar vermemeye özen gösterin, sağlığınız son derece önemlidir. Yine de hastalığı hakkında bir fikir edinmek isteyen okuyucularımız için şöyle belirtelim.

Bu hastalığın başlıca belirtileri şu şekildedir;

 • Sabahları uyandıktan bir süre sonra ayağa kalkıldığında yaşanan şiddetli topuk ağrısı,
 • Uzun süre aynı pozisyonda oturduktan sonra ayak üstüne basıldığında yaşanan ağrı,
 • Yapılan uzun süreli egzersizleri şiddetli ayak ağrısı ile son bulması,
 • Atılan her adımda acı ve ağrı hissedilmesi

Bu belirtilerin yaşanması halinde vakit kaybedilmeden bir Ortopedi ve Travmatoloji Uzman’ına başvurulması gerekir. Hastalığın ilerlemesi durumunda yürüyüş bozuklukları yaşanabilir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikenin doktor tedavisine gerek kalmadan geçenleri de vardır, illa ki doktor tedavisi gerekenleri de. Yukarıda belirttiğimiz hastalık belirtilerini yaşıyor ve gün boyu yürümekte zorluk çekiyorsanız; sizin için bu hastalığın tedavisinden biraz bahsedelim.

 • Bu rahatsızlığın en iyi tedavisi dinlenmektir. Uzun süre ayakta kalmanız sonucu oluşan bu hastalık, elbette ki dinlenmeniz sonucu hafifleyecektir.
 • Rahatsızlığından kaynaklanan bir yürüyüş bozukluğu yaşıyorsanız, zaman kaybetmeden bir uzmana görünmelisiniz. Bu hastalığın ilerlediğini gösterir.
 • Ağrınızın arttığı zamanlarda yirmi dakika sürecek şekilde buz koyarak ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.
 • Gün içerisinde ayakta kalmanız gerekiyorsa mutlaka ortopedik ayakkabılar kullanın. Böylece ağrınız biraz daha kontrol altına alınabilir.
 • Evde terliğiniz olmadan dolaşmayın ve yine bu terliğin de ortopedik olmasına özen gösterin.
 • Ayağınızın altına bir top alarak onu yavaş yavaş döndürün. Bu egzersizi her gün tekrarlayın.
 • Medikal ürünler satılan bir yerden rahatsızlığınıza uygun bir bileklik alabilirsiniz.
 • Saydığımız diğer maddelere rağmen geçmeyen bir ağrınız varsa doktorunuz tarafından kortizon iğne uygulaması veya hastalığın ileri durumlarında ameliyat yapılması uygun görülebilir.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk Dikeninin Doğal Tedavileri

Her hastalığın olduğu gibi bu hastalığın da bitkisel bir tedavi yöntemi mevcuttur. Doğada yaratılan her canlının bir görevi vardır. Böyle düşündüğümüzde bitkilerin de beslenme dışında tedavi amaçlı kullanılması mümkündür. Bitkisel tedaviler, tamamen çözüm sağlamasa bile ağrınızı hafifleten yöntemlerdir. Topuk dikeni sıkıntısı yaşayan kişiler için bitkisel tedavi yöntemi araştırdık ve 2 farklı yöntem bulduk.

Yöntem 1

Bu yöntem için sadece 3 yemek kaşığı kuru siyah üzüm gerekmektedir. Üzümleri çekirdekleri ile birlikte bir havanda güzelce dövün. Daha sonra bir tülbent yardımı ile topuklarınıza güzelce sarın. Bu işlemi gece yatmadan önce yapın ve sabaha kadar ayağınızda durmasına özen gösterin. 3 gün bu şekilde kullanın ağrılarınızın devam etmesi halinde 1 hafta ara vererek 3 gün tekrar edin.

Yöntem 2

Bu yöntem için ise orta acılıkta bir pul biber kullanılması gerekmektedir. Acı biberin ağrı kesici bir etkisi bulunmaktadır. 2 veya 3 yemek kaşığı pul biberi havanda güzelce dövün ki acısı iyice ortaya çıksın. Daha sonra bir tülbent yardımı ile topuklarınıza sarın. Tıpkı Yöntem 1’deki gibi 3 gün kullanın.

Yöntem 3: Yapılabilecek Egzersizler

Bu rahatsızlığın sebebinin tendonların kısalması ve esnekliğini kaybetmesi olduğundan dolayı yapılacak egzersizler ile ayağın eski sağlığına dönmesi sağlanabilir. Sizler için önerdiğimiz egzersizleri yaparak ağrılarınızı azaltabilir hatta düzenli egzersizler ile ayak sağlığınızı geri kazanabilirsiniz.

 • Bir ayağınızı önde diğerini bir adım geride tutarak yavaş yavaş eğilin, 20 saniye bekleyin ve geri kalkın. Bu şekilde 20 kez egzersizi tekrarlayın.
 • Bir ayağınızın yere basmasını diğerinin ise duvarda durmasını sağlayın ve gevşeme hareketleri uygulayın. Bu tendonların gevşemesi için son derece faydalı olacak.
 • Bir tenis topunu ayağınızın altına alın ve döndürün. Bu hareket sayesinde ayağınız gevşeyecek ve ağrılarınız hafifleyecek.
1 yorum
 1. […] Topukların hem sağlıklı olması hem de iyi bir görünüme kavuşması için evde yapılabilecek doğal uygulamalar bulunmaktadır. Evinizde bulunan ya da aktarlardan kolayca bulabileceğiniz ürünlerle topuklara bakım yapabilirsiniz. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.