Damar Tıkanıklığı Belirtileri Tedavisi

Vücudumuzda atar damarlar ve toplardamarlar olmak üzere iki tip damar vardır. Bunlardan atar damarlar vücuda temiz kanı pompalarken toplardamarlar kirli kanı kalbe taşır. Damar tıkanıklığının belirtileri ve tedavi yolları… Damarlar kalp damar sisteminin yapı taşını oluşturur. Damarlar vücudun ve kalbin ihtiyacı olan kanı taşırlar. Bu hareketler sayesinde kalp beslenir. Ancak herhangi bir sebeple mevcut bu damarların herhangi bir yerinde tıkanma olursa ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Bu rahatsızlıkların yaşamınızı ve sağlığınızı olumsuz etkilememesi için yapılması gereken ilk şey kardiyoloji ya da kalp damar cerrahı belirleyerek işe başlanmasıdır. Çeşitli tahlil ve işlemler sizi bekliyor demektir.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Başlıca belirtileri;

  • El ve ayak parmaklarında uyuşma,
  • Parmak uçlarında soğukluk,
  • Ayak parmaklarında morarma,
  • Yürürken meydana gelen kas ağrıları,
  • Kalp bölgesinde ağrı
  • Nefes darlığı gibi tipik belirtiler görülebilir.

Ayrıca damar tıkanıklığına bağlı olarak meydana gelen düşük kan basıncı beyne yetersiz kan akışına neden olmakta bu durum ise felç gibi ciddi kalıcı rahatsızlıklara sebep olmaktadır. İleri derecedeki kalp hastaları genellikle tamamen iyileşme göstermezler.

Damar Tıkanıklığının Nedenleri

Kan pıhtılaşması kalp yetmezliği, kroner kalp hastalığı, felç ve birçok damar hastalıklarının nedenleri arasında yer almaktadır.

Damar Tıkanıklığı belirtileri

Vücudumuzda normal şartlarda bir kan pıhtılaşma mekanizması vardır. Ancak bazı durumlarda pıhtılaşma ciddi aşamalarda olup kan akışı bozukluklarına neden olmaktadır. Zamanla da damar tıkanıklığı gelişmektedir. Damar tıkanıklığı sigara ve alkol tüketimine, aşırı kiloya, strese, aşırı yağlı beslenme ve ileri düzeyde kanamalara bağlı olarak gelişmektedir.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Daha öncede belirttiğimiz gibi kroner arter hastalığında tedavi cerrahidir. Bunun yanında ileri düzeydeki damar tıkanıklıklarında mevcut pıhtıyı çözmek için antikoagülan tedavi uygulanmaktadır.

Ayrıca dilaltı tabletler kalp kan damarlarını genişleterek mevcut göğüs ağrısını hafifletir. Bunun dışında damar tıkanıklığı tedavisinde semptomlara yönelik olarak belirli tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra tedavi belirlenir.

Damar gerginliği, göğüs gerginliği ve kompresyon gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Acil kardiyak kateterizasyon yapabilecek tam teşekküllü bir hastane tercih edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.