Tırnak Yeme Alışkanlığı İçin 7 Çözüm

Tırnak yemek hastalığı, toplumda stres seviyesine bağlık olarak sık sık görünen alışkanlıkların başında geliyor. Peki tırnak yemek alışkanlığı nasıl bırakılır? İşte bunun için 7 ipucu…

Tırnak yemek, kötü ve çok acı verici olabilir. Hayalinizdeki o estetik görünümlü tırnaklara kavuşmak için yapabileceğiniz 7 şey:

Tırnak yeme hastalığı nasıl bırakılır?

1- Stresten Uzak Durun

Birçok insanda tırnak yemek, stresin neden olduğu gerginliğin bir göstergesidir. Genellikle, bu baskıyı telafi etmek için bu alışkanlık edinilir. Bu yüzden stresli durumlarda bilinçli olmalısınız. Bu durumda sinir anları için bir alternatif aramak mantıklıdır. Örneğin: sakız çiğneyin, ellerinize krem sürün, çay için veya rahatlamak için bir mola verin.

2. Can Sıkıntısını Ortadan Kaldırın

Stresin tersine, can sıkıntısı ayrıca tırnak ısırmasının nedeni olabilir. Bir şey ya da birini bekliyorsanız veya benzer bir durumdaysanız dikkatinizi dağıtmak için bir uğraş yaratmanız iyi olacaktır. Boş kalmak yerine kitap okuyun ya da müzik dinleyin. Sizi yormayan, üzmeyen oyunlar da oynayabilirsiniz.

Tırnak yeme alışkanlığı

3. Doğru bakım rutini

Genel olarak tırnak bakımınızı yapmıyorsanız tırnak yeme olasılığınız ve alışkanlık kazanma  ihtimaliniz artacaktır. Bunun için kendi tırnak bakımınızı yapın ve güzel görünmesine özen gösterin. Besin maddelerinin optimal temini için ayrıca ılık bir yağ banyosu ve kalın bir nemlendirici tabakası yapın. Eğer parmaklar görünürse artık zarar vermek istemezsiniz.

4. Biraz Renklendirin

Manikür mü yaptırdınız? Sonra da güzel bir renkle oje sürebilirsiniz. Örneğin yoğun bir kırmızıya ne dersiniz? Bu her kıyafete uygundur ve görünümü tamamlar. Hepimiz biliyoruz ki ojeli tırnaklarınızı kemirirseniz görünüm bozulur. Tırnaklarınız kötü görünüyorsa bu alışkanlığa sahipsiniz demektir.

5- Parlatıcı Kullanın

Ojeye ek olarak tabii ki tadı kötü olan acı parlatıcılar da vardır. Bunlar ayrıca tırnaklara ve etlerine de sürülebilir. Bilinçsizce tırnak yeme isteği oluşursa acı tat hemen sizi engeller. Bunları, internetten veya eczaneden farklı markalardan satın alabilirsiniz.

6- Donanımlı Olun

Yani yanınızda her zaman tırnak makası ve törpü gibi aletler bulundurun. Bu sayede kırılan ya da yıpranan tırnağınızı dişinizle tamamen koparmak yerine daha az hasarla keserek onarabilirsiniz.

7- Son Çare: Yapay Tırnaklar

Yapay, yani takma tırnaklar ile de tırnak eti sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu hastalıktan kurtulmak ve unutmak için takma tırnaklar kullanabilirsiniz. Alışkanlığı bıraktığınız zaman kendi doğal haline dönebilirsiniz.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklar tırnak yemeyi nasıl bırakır?

Sıkça görülen bir sorundur. Fazla üzerine gitmemek şartıyla şunları yapmanız önerilir;

  1. Bu alışkanlığı edindiyse elini ağzına götürdüğünde onu farklı uğraşlarla meşgul edebilir, yanınıza çağırabilir ya da diğer elini tutarak bir yere götürebilirsiniz.
  2. Kesinlikle bu konuda 1 kereden fazla uyarmanız önerilmez. Çok sık uyarırsanız bu ters teperek dikkat çekme amacıyla kullanılabilir.
  3. Ve tabi ki sizin de böyle bir alışkanlık sahibi olmamanız gerekiyor. Sizden görüyorken çocuğunuzun bunu bırakması söz konusu olamaz.
  4. Yukarıda belirttiğimiz öneriler yetişkinler içindir. Çocuklara oje ya da parlatıcı sürmeyiniz.
  5. Çocuğunuzun tırnaklarını sık ve düzenli olarak kesmeli, fazla uzamasına engel olmalısınız.
  6. Ve mutlaka çocuğunuz tırnakların pis bir şey olduğunu bilmeli.
  7. Doktordan önce bu maddeleri denemeli, eğer uzun süre bu alışkanlıktan vazgeçiremediyseniz çocuğunuz için uzman yardımına başvurmanız önerilir.
2 Yorumlar
  1. […] görülen deri bakterileri olan stafilokok bakterilerin, parmak emme, tırnak yeme, bulaşık yıkarken ya da temizlik esnasında diğer kimyasallara maruz kalma sonucu travma ile […]

  2. […] Tırnak Sağlığı […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.