Tırnaklar Sağlığınız Hakkında İpucu Veriyor


Tırnaklarınızda olağan dışı görebileceğiniz anormalliklerin genel sağlık durumunuz hakkında ipuçları verebileceğini biliyor musunuz? Tırnaklarda görülen anormallikler genel itibari ile yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, hormonal bozuklukların ve melenom gibi rahatsızlıkları ilk ciddi belirtileri olabilir.

Tırnak Sağlığı

Dolayısıyla tırnaklarınızda meydana gelebilecek beyazlıklar, pembe renk gibi durumlar bir hastalık belirtisi olabileceği gibi kalp ve karaciğer gibi rahatsızlıkların da belirtisi olabilir.

Soluk Renkli ve Beyaz Tırnaklar

Soluk Tırnaklar

Eğer ki tırnaklarınızın soluk renkli olduğunu düşünüyorsanız bu durumun hangi hastalıkların belirtisi olabileceği konusunda sizlere fikir verebilir.

Soluk renkli tırnaklar genel itibari ile anemi, karaciğer hastalığı, kalp yetmezliği ve yetersiz, düzensiz beslenme gibi durumların habercisi olabilir.

Beyaz renkli tırnaklar ise çoğunlukla vitamin eksikliğinin sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Ancak tırnaklarda beyaz renkler yoğunlukta ise bu durum, hepatit virüsü gibi karaciğer problemlerinin belirtisi olabilir. Beyaz renk tırnak durumlarında parmaklarınızın da sarardığını gözlemleyebilirsiniz.

Sarı ve Mavimsi Tırnaklar

Sarı Tırnaklar

Tırnaklarınız sarı renginde ise bu durumun en temel nedenlerinden biri mantar enfeksiyonlarıdır. Mantar enfeksiyonlarının ilk belirtileri genel itibariyle tırnaklarda ve parmaklarda sararmadır.

Eğer ki mantar enfeksiyonu kötüleştikçe, tırnak dokusunda bozulmalar ve parçalanmalar olabilir. Enfeksiyon durumunda aynı zamanda tırnaklarınızın kalınlaştığını da şahitlik edebilirsiniz.

Ender görünebilecek sarı tırnak durumu, ağır tiroid hastalığı ve akciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

Mavimsi tırnaklar ise vücudun yeteri kadar oksijen alamadığı anlamına geliyor.

Kabarık ve Kırılgan Tırnaklar

Kırılgan Tırnaklar

Eğer ki tırnaklarınız kabarık ve dalgalı bir şekil almışsa bu durum sedef hastalığı veya inflamatuar hastalığının belirtisi olabilir.

Kabarık ve dalgalı şekildeki tırnaklarda deri kırmızıya yakın bir renkte görünebilir. Kırılgan tip tırnaklarda ise durum daha farklıdır.

Sürekli olarak kırılgan ve zayıf, kuru bir görünüme sahip tırnakların ana sebeplerinden birisi tiroid hastalığıdır. Tiroid bezinin yeterli hormonu salgılamamasından kaynaklı olarak tırnaklar zayıf ve kuru bir hal alabilir. Eğer tırnaklarınız sarı bir renkte olup yine de kırılgan ve zayıf bir yapıya sahipse bu durumun nedeni mantar enfeksiyonu olabilir.