Çayın Saçlara Faydaları


Çayın saçlarınıza olan etkilerine çok şaşıracaksınız! Demlenmiş çay ile saçınızı nasıl besleyebilirsiniz? Çayın saçlara faydaları ve etkileri nelerdir?

Türk insanın vazgeçilmez lezzeti olan çay; hem keyfin, hem sohbetin hem de en güzel lezzetlerin yanında ya da arkasında olmazsa olmazıdır. Bir çay demlemek ve çayın keyfin çıkarmak hatta kimi zaman çayla yorgunluk atmak mümkündür.

Saçları cansız ve mat görünenler, kepek sorunu yaşayanlar, çok yağlı ya da kuru saç derisi muzdaribi olanlar için muhteşem bir önerimiz var.

Ancak biliyor musunuz ki; çayın muhteşem bir çok faydası daha var! Saçlarınız için oldukça önemli. Demlediğiniz çayı kesinlikle dökmeyin. Arta kalanı saçlarınız için kullanabilirsiniz.

Çayın saçlara etkileri

Çayın saçlara faydaları ve etkileri

 • Hem besleyici hem kırılmayı önleyen hem de aşırı yağlı saçlar için muhteşem sonuçlar alabilirsiniz.
 • Saç yağlanması problemine karşı muhteşem bir çözüm önerimiz var size. Ne yaparsanız yapın asla geçmeyen yağlanma problemleri için oldukça kolay, evde uygulayabileceğiniz harika bir çözümümüz var. Demlediğiniz çayın kalanını saçınıza dökeceksiniz. Çayı lavaboya dökmek yerine değerlendirmeli ve saçınıza dökmelisiniz.
 • Yağlanmayı azaltacak, saçınızı besleyecek ve parlaklık verecek olan çayın önemini siz de anlayacaksınız.
 • Bir bardak sıcak suyla çayın yapraklarını kaynatın ve çay suyunu kafa derisi ve saç üzerine direkt olarak uygulayın. Ardından biraz bekleyin ve daha sonra şampuan ve su ile yıkayın.
 • Hem saç deriniz rahatlayacak hem de muhteşem yumuşaklıkta saçlara sahip olacaksınız.
 • Ilık çay ile saçınıza masaj yaptığınızda ipeksi bir yapıya dönüşecektir.
 • Ilık çayla ikişer gün arayla saçınızı yıkarsanız uzaması 1 buçuk kat artar.

Yağlanmaya karşı ise farklı bir yöntem denemek isterseniz;

Kaynattığınız çay suyunun içine limon suyu ilave edin ve aynı şekilde saç derinize ve saçlarınıza uygulayın. Ortalama 1 ay içerisinde 2 kere yaparsanız sonucu en hızlı şekilde görebilirsiniz.

Çayın faydaları

Dikkat etmeniz gerekenler:

 1. Tarifte bahsettiğimiz çay siyah ya da yeşil çay olabilir.
 2. En fazla 1 saat demlenmiş çayı kullanmalısınız. Fazla beklemiş çay fayda sağlamayacaktır.
 3. Kaynar düzeydeki çayı kesinlikle saçınıza uygulamayınız. Doğru sıcaklık ılık olanıdır.
 4. Bu tarifleri her gün uygulamanız önerilmez. Aralıklar ile haftada 2-3 kere saçınıza çay ile masaj yapmanız faydalarına ulaşmanız için yeterlidir.
 5. Saçınıza dökeceğiniz çay şekersiz olmalıdır.
 6. Sallama / poşet çaylar ile aynı etkiyi alamazsınız.