Şarbon Nedir? Zararları Nelerdir?


Son dönemde ismini sıkça duyduğumuz ve hepimizi endişeye düşüren şarbon nedir? Şarbon nasıl bulaşır? Tedavisi nasıl yapılır? Şarbon belirtileri nelerdir? İşte size tüm detayları ile şarbon…

Şarbon Nedir?

Ankara’da bir köyde şarbonlu hayvan olduğu haberi ile yayılan ve insanları korkutan Şarbon; çeşitli hayvanlarda bulunan deri ve mukoza yolu ile bulaşan tehlikeli bir hastalıktır. Özellikle koyun ve sığırlarda görülür. Hastalıklı hayvanların kesilip tüketilmesi ya da direkt teması ile insanlara bulaşır.

Şarbon Belirtileri Nelerdir?

3 farklı şarbon türü vardır. İnsanlarda; akciğer, deri ve sindirim sisteminde görülen hastalıklardır. Solunum yolu ile bulaşana akciğer şarbonu denir. Nefes alma problemi ile ortaya çıkar ve soğuk algınlığı gibi görülür. Ateş yapar. Eğer erken tedavi edilmezse ölümcül olur.

Deri Şarbonu; hayvandaki bakterinin insana deri yolu ile temas etmesi sonucu bulaşır. En çok görülen şarbon türüdür. Deride yaralar meydana gelir. Deri üzerinde siyah yaraların oluşmaya başlaması ile anlaşılır. Ateş, bulantı ve kusma yapar. Tedavi edilmezse hastalık ölümcüldür.

Sindirim sistemi şarbonu ise; şarbonlu hayvanların kesilip, yenmesi sonucu ortaya çıkar. Etlerin az pişmesi ya da çiğ tüketilmesi ile de bulaşır. Kan kusma, kanlı dışkı şeklinde ortaya çıkar. Eğer tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanır.

Şarbon nedir, zararları, tedavi yolları

Şarbon Nasıl Bulaşır?

Şarbon hastalığı;  hasta olan hayvanın kesilmesi ve etlerinin tüketilmesi ve hasta olan hayvan ile direkt temasta bulunulması yolu ile bulaşır ve eğer tedavi edilmez ise hasta hayatını kaybeder.

Şarbon Nasıl Tedavi Edilir?

Erken teşhis edilen akciğer şarbonu ve sindirim sistemi şarbonu hastalığı antibiyotik ile tedavi edilebilir. Deri şarbonu ise hem ilaç hem de yaraya pansuman ile tedavi edilir.

Şarbon Zararları Nelerdir?

İnsan hayatını olumsuz etkileyen ve ölümle sonuçlanan bu hastalık için kesinlikle önlem alınmalıdır. Var olan hayvanın yok edilmesi ve asla etlerinin tüketilmemesi gerekir.

Şarbon Ölümcül Müdür?

Şarbon, tedavi edilmediği zaman ölümcül olan bir hastalıktır. Özellikle erken teşhis edilirse tedavisi mümkündür. Eğer siz de bu hastalığın belirtilerini taşıyorsanız, biran önce en yakın hastaneye başvurmalısınız.