Apandisit Nedir? Neden Patlar?

Apandisit, karnınızın sağ alt tarafındaki kolonunuzdan çıkıntı yapan parmak şeklinde bir kese olan apandis iltihabıdır. Apandisit’in belirli bir amacı yoktur. Apandisit, sağ alt karnınızda ağrıya neden olur. Herhangi biri apandisit geliştirebilse de, genellikle 10 ile 30 yaş arasındaki kişilerde görülür. Standart tedavi apandisitin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Aşağıda apandisit nedir? neden patlar? ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Apandisit belirtileri ve semptomları şunları içerebilir.

  • Alt karnın sağ tarafında başlayan ani ağrı
  • Göbek çevresinde başlayan ve genellikle alt sağ karnınıza kayan ani ağrı
  • Öksürürken, yürürken veya başka hareketleri yaparken kötüleşen ağrı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İştah kaybı
  • Hastalık ilerledikçe kötüleşebilecek düşük dereceli ateş
  • Kabızlık veya ishal
  • Karın şişkinliği

Ağrınızın bölgesi, yaşınıza ve ekinizin konumuna bağlı olarak değişebilir. Hamileyken, üst karnınızdan ağrılar geliyor gibi görünebilir, çünkü hamilelikte apandis daha yüksektir. Ayrıca, zayıflık, üşüme, yüksek ateş ve rektum tokluk hissi gibi apandisit ile ilişkili olmayan diğer semptomları da yaşayabilirsiniz.

Apandisit nasıl tedavi edilir?

Apandisit Neden Patlar?

Enfeksiyonla sonuçlanan apandisitin astarındaki tıkanma, apandisitin olası nedenidir. Bakteriler hızla çoğalarak, apandisitin iltihaplanmasına, şişmesine ve irinle dolmasına neden olur. Derhal tedavi edilmezse patlayabilir. Apandisit iltihaplanırsa ve irin, bakteri, doku döküntüleri ve ölü beyaz kan hücrelerini içeren kalın bir sıvı ile dolar. Siz veya çocuğunuz için endişe verici belirtiler veya semptomlar varsa, bir doktorla randevu alın. Şiddetli karın ağrısı acil tıbbi yardım gerektirir.

Komplikasyonları Nelerdir?

Apandisit gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bir patlamış apandisit; karnınıza enfeksiyonu yayar. Muhtemelen hayatı tehdit edici olan bu durum, apandisitin çıkarılması ve karın boşluğunun temizlenmesi için acil cerrahi müdahale gerektirir. Karında oluşan bir irin cebi; apandisit patlarsa, enfeksiyon cebi (apse) gelişebilir. Çoğu durumda, bir cerrah abdominal duvarınızdan apse içine bir tüp yerleştirerek apse atar. Tüp iki hafta boyunca yerinde kalır ve size enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik verilir. Enfeksiyon açıklığa kavuştuğunda, apandisiti çıkarmak için ameliyat olunmalıdır. Bazı durumlarda, apse boşaltılır ve apandisit hemen çıkarılır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.