Deniz Suyunun Saçlara 5 Faydası

Yaz mevsimlerinde plajlara akın eden kişiler denize girerek denizden oldukça büyük bir saç bakımı alıyor. Deniz suyu içerdiği mineraller ile saçı derinlemesine besliyor.

Deniz Suyunun Saçlara Faydaları

Özellikle içeriğindeki deniz tuzu birçok saç sorununa çözüm bulmakta. Hatta bu yüzden aktarlarda deniz tuzu satımı da yapılmaktadır.

  1. Saç Derisi Hasarını Onarır.

İçeriğinde bulunan deniz tuzu ile saç derisinde hasar görmüş alanları hızla onarıyor. Normal tuz gibi egzama, atopik dermatit vb. cilt rahatsızlıklarını artırmaz; aksine bu yaraları iyileştirir. Saç köklerinin hasarlarını derinlemesine onararak saçların kökte tutunmasını sağlar.

  1. Saçın Yağ Seviyesini Dengeler.

Deniz tuzu saç derisi altındaki sebum seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Saçın yağlılık oranını sebum seviyesi belirlediğinden dolayı sebum seviyesi düzelirse saçın yağlılık seviyesi de dengelenir.

  1. Daha Hacimli ve Güçlü Saç Oluşumuna Yardımcı Olur.

Deniz tuzu, saç köklerine nüfuz ettiğinde buradan saç uçlarına doğru ilerler ve saç dokusunun onarılmasına ve saç tellerini kalınlaştırarak hacim kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca saçın şekillenmesine de yarımcı olmaktadır.

  1. Kepekleri Ortadan Kaldırır.

Deniz tuzu içeriğindeki anti-fungal özelliklerinden dolayı kepeği saçtan hızla uzaklaştırmaktadır. Ayrıca saçta kepek oluşumunu da önlemektedir.

  1. Saçları Hızlı Bir Şekilde Uzatır.

Deniz suyu saç derisindeki kan dolaşımını harekete geçirir. Böylece saç kökleri uyarılır. Bunun sonucu olarak saç kökleri kan dolaşımından beslenerek saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Deniz Tuzu İçerikli Saç Bakım Önerileri

  • Yağlı saçlara sahip kişiler aşağıdaki tarifi uygularsa sebum seviyesini dengeleyebilir.

1 kutu şampuan içerisine 2 tatlı kaşığı tuz kattıktan sonra şampuan kutusu iyice çalkalanır. Daha sonra duş esnasında bu karışımdan 2 ölçü kullanılır. Daha sonra saç iyice durulanır. Bu karışım haftada en fazla 2 kez kullanılmalıdır.

  • Saçları şekillendirmek isteyen kişiler aşağıdaki tarifi uygularsa saçların şekillenmesine yardımcı olur.

1 yemek kaşığı deniz tuzu 1 yemek kaşığı saç bakım yağı, 1 bardak ılık su bir kaba alınır ve iyice karıştırılır. Daha sonra bu karışım bir sprey şişesine alınır. Saç püskürtülür. Gerekirse bu karışıma 1 yemek kaşığı saç jölesi de katılabilir.

  • Saçlara peeling yapmak isteyen kişiler aşağıdaki tarifi uygularsa saç derisini uyararak kan akışını hızlandırır.

1 çorba kaşığı deniz tuzu, 1 çorba kaşığı zeytin yağı ile karıştırılır. Daha sonra bu karışımla saç diplerine nazikçe masaj yapılır. Daha sonra başa streç film sarılarak 20 dakika beklenir Daha sonra saç şampuanlandıktan sonra güzelce durulanır. Haftada 1 kez yapılmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.