Bahar Alerjisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer adıyla saman nezlesi nasıl tedavi edilir? Ne iyi gelir? Neden olur?

Bahar Alerjisi Nedir?

 • Bahar mevsiminde sıklıkla karşımıza çıkan ve saman nezlesi ismiyle de bildiğimiz bahar alerjisi rahatsızlığının bir diğer adı da saman nezlesidir. Özelikle mart ile haziran ayları arasında polenlerin havaya karışması ile oluşan ve astım rahatsızlığına benzer belirtilerin ortaya çıktığı bir rahatsızlıktır.
 • Genellikle burun kaşınması ile veya sürekli hapşırma semptomları ile kendisini belli eder. Nezle ve burun tıkanması da görülürken, bazı kişilerde gözlerde sulanma, sık sık öksürme, göz alerjisi gibi durumlar da ortaya çıkar. Nefes sıkışması ve kaşınma da alerjinin belirtileri arasındadır.
 • Polen alerjisine neden olan ağaçlar genellikle kızılağaç, fındık ve huş ağacıdır. Diğer yandan çimenler, bahçe otları veya meyve bahçeleri de polen alerjisine neden olabilmektedir. Bulunulan ortamda küf mantarlarının üreme organlarına müsait bir durum söz konusu ise benzer alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.
 • Cilt, saç ve gözlere yerleşen polenler aynı zamanda nefes aldıkça solunum yollarına da yerleşerek en çok bronşlarda ve gözlerde birikerek alerjik kişiler için semptomların ortaya çıkmasına neden olur.

Saman nezlesine ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir?

Bahar Alerjisi (Saman Nezlesi) Nasıl Tedavi Edilir?

Dünyada yaygın olarak kullanılan aşılama yöntemi özellikle tek bir maddeye karşı alerjisi olan bireylerde etkili bir yöntemdir. Kişilerin aşı yöntemi dışında mutlaka alerjiyi tetikleyen durumlara karşı kendilerini korumaları gerekmektedir.

 • Özellikler mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında ağaçların bol olduğu yeşillik bölgelerde fazla bulunmamak gerekir. Polenlerin havaya karıştığı saatlerde dışarda olmamak son derece etkilidir.
 • Bu gibi durumlarda dışarı çıkarken maske ve şapka takılması, gözlük kullanılması da saman nezlesini engelleyecek durumlar arasındadır.
 • Eve dönüldüğünde mutlaka kıyafetlerin tamamını değiştirmek ve bu giysileri hemen yıkatmak gerekir. Saçların polenleri tutma özelliği nedeniyle, dışardan dönüldüğünde muhakkak duş alınmalıdır.
 • Bu mevsimde ev pencerelerinin kapalı tutulması ve araç seyahatlerinde camların açılmamaları engelleyici olacaktır.
 • Kapalı alanlarda polen filtresine sahip klimalar kullanılabilir.
 • Tüm bu önlemler bahar alerjinizin geçmesini engellemiyorsa mutlaka bir hekime gidip ilaç tedavisine başlanmalıdır.
 • Ömür boyu uykuda kalabilen hastalık için kan ve alerji testleri yaparak rahatsızlığın düzeyi belirlenmelidir.
 • Sigara içilmemeli ve kirli havalı ortamlarda bulunulmamalıdır.

Saman Nezlesine Ne İyi Gelir?

Saman nezlesine yani bahar alerjisine karşı en etkili yöntem kesinlikle ilaç tedavisidir. Kişilerin yaşam standardını yükselten ilaçlar aynı zamanda şikayetlerin ve semptomların azalmasını da sağlamaktadır.  Ağızdan alınabilecek ilaçların yanı sıra, burun şikayetleri için sprey kullanımı da söz konusudur. Özellikle içeriğinde az miktarda kortizon bulunan spreyler uzun süreli tedaviler için hekim tarafından önerilmektedir.

1 yorum
 1. […] akar ve polenlerin etkisini azaltmaya çalışır. Yılın bahar geçişlerinde daha sık görülen mevsimsel alerji için dönemsel alerji ilaçları kullanılabilir ya da göz damlasını göz doktorunuza […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.