Arpa Suyu Böbrek Taşından Koruyor

Arpa ve suyun karışımından meydana gelen şifalı besin ile böbrekte taş oluşumunu engelleyebilirsiniz. Arpalı suyun böbrek taşlarına faydaları… Arpa suyu ile böbrek taşı tedavisi…

Böbrekler oldukça önemli organlarımızdan birisidir. Zararlı atıkları vücuttan atmak, vücuttaki fazla su, sodyum ve potasyumu idrar ile dışarı atmak, vücudu kansızlığa karşı korumak, D vitamini sentezlemek için kalsiyum ve fosforun dengesini sağlamak gibi pek çok faydaya sahiptir. Böbrek taşı; yetersiz sıvı alımı ve fazla miktarda mineral ve tuz alınıp idrarla atılamadığında oluşmaktadır.  Çok ciddi ağrılara sebep olan böbrek taşı sorunu yaşayanlar kurtulmak için çeşitli yöntemler denemektedirler. Bu yöntemlerden başlıcası arpa suyu tüketimidir.

Arpa Suyu ile Böbrek Taşı Düşer Mi?

Arpa suyu böbrek taşı düşürür mü konusu en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Arpa suyu faydaları arasında böbrekleri temizlemesi gelmektedir. Daha detaylı bahsetmek gerekirse, idrar yollarında oluşan enfeksiyon ya da iltihabı gidermeye yardımcı olduğundan, böbrekteki taşların idrar ile atılmasını da kolaylaştırmaktadır. Mevcut taşarın düşmesinin yanı sıra daha sonra oluşabilecek böbrek taşı için de kullanılmaktadır. Düzenli arpa suyu tüketerek olası böbrek taşı sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Arpa Suyu Nereden Alınır? Arpa Suyu Nasıl Hazırlanır?

Arpa suyu sadece rejim yapanlar için değil, içeriğindeki yüksek fayda nedeniyle bağışıklık sistemine katkı sağlamak isteyenler tarafından da tüketilmektedir. Arpa suyu bazıyla oluşan hazır tüketim içecekleri piyasada bulunabilmektedir. Özellikle sütünün artması ve kalitesinin yükselmesini sağlamak için annelerin kolaylıkla bulabileceği kutu içecekler satılmaktadır. Hazır ürünlerle ulaşılabileceği gibi aktarlardan temin edebileceğiniz arpa ile arpa suyunu evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Arpa Suyu

Nasıl Hazırlanır?

  • Arpa suyunun temelini oluşturan arpayı bir süzgeç yardımı ile iyice yıkayın.
  • Arpa pirince göre daha sert bir yapıya sahip olduğundan suda bekletmek gerekmektedir. Derin bir kaba konan arpanın üstüne çıkacak şekilde ılık su ekleyerek, yaklaşık 2-3 saat bekletin.
  • Arpanın içinde şişmesini sağlayan suyu boşaltıp, tekrar yıkayın.
  • 1 ölçü arpanın üstüne 2 katı oranında su ekleyecek şekilde tencereye aldığınız arpayı pişmesi için orta ateşe koyun.
  • Piştikten sonra iyice soğutup bir kaba taneleri ile birlikte alın.
  • Yüksek oranda fayda sağlamak istiyorsanız sadece suyunu değil, taneleri ile birlikte tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Arpa piştikten sonra kolayca bozulabileceği ve etkisi de azalacağı için buzdolabında 2 günden fazla bekletmemelisiniz. Taze şekilde günlük olarak yaparsanız maksimum faydayı sağlamış olacaksınız.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.