Yüksek Kan Şekerinin Belirtileri


Bilindiği üzere şeker/glukoz, vücut hücrelerine güç sağlayan bir yakıt olarak nitelendiriliyor. Ancak bu enerji kaynağı, insanın ne yediğine ve ne zaman yediğine bağlı olarak azalıp artabiliyor. Peki, birçok kişi tarafından merak edilen yüksek kan şekerinin belirtileri nelerdir? İşte detaylar;

Yüksek Kan Şekerinin Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda listelediğimiz semptomlardan bir ya da birkaçını son zamanlarda yaşıyorsanız kısa sürede bir doktora başvurmanızı ve tedaviye geç kalmamanızı tavsiye ediyoruz.

1- Sık Sık İdrara Çıkmak

Yüksek kan şekerine bağlı olarak kan dolaşımında bol miktarda şeker bulunuyor. Vücut da bu şekerden kurtulmak için şekeri idrara dökerek yerine su çeker. Bunun sonucunda sık sık idrara çıkma durumu görülüyor. İdrara sık sık çıkmaya ek, sürekli susama ve birşeyler içme isteği uyanır. Bazı insanlar ise sık sık idrara çıkmak ve sürekli susamak yerine, karşı konulamaz açlık hissine kapılırlar. Bu kapsamda yüksek kan şekerinin en önemli belirtileri, hızlı kilo verme ya da hızlı kilo alma şeklinde yorumlanabiliyor.

2- Yorgunluk Hissi

Bunların yanında vücut hücrelerinin yeterli miktarda glukoz alamaması nedeniyle, sürekli yorgunluk hissi oluşur. Yorgunluğa bağlı olarak sık sık idrara çıkma durumu ve açlık hissi de eklenince gece uykusuzlukları da başlamış oluyor.

3- Bulanık Görme- Gözde Hasar

Yüksek kan şekeri, göz sağlığını büyük ölçüde etkiliyor. Küçük kan damarları hasar gördüğünde, gözün retina kısmına etki ederek bulanık görmeye neden oluyor. Şeker seviyesi normale döndüğünde, bulanık görme durumu da ortadan kalkıyor. Bazı durumlarda geçici görme kayıpları bile yaşanabiliyor.

4- El ve Ayaklarda Ağrı

Ayak parmaklarındaki karıncalanmalar, kan şekerinin yüksek olduğunun en önemli işaretlerinden biri olabilir. Özellikle nedeni anlaşılamayan el ve ayak ağrıları şikayetlerinin artması, ilk belirtilerden biri olarak kabul ediliyor. Bu ağrıların dışında bağırsak sistemi de olumsuz etkileniyor. Vücudun iç fonksiyonlarını kontrol altında tutan sinir hücreleri aşırı şekere maruz kaldıkları için, sindirim sistemini de etkilerler. Bu da ishal ya da kabızlığa neden oluyor.

Yüksek kan şekeri semptomları

5- Cinsel Hayattaki Olumsuzluklar

Ereksiyon problemi, libido sorunu ve orgazm zorluğu gibi durumlar, kan şekeri seviyesinin yükseldiğini gösterebiliyor. Kanda bulunan aşırı şeker, sinirleri ve toplardamarları etkileyerek cinsel hayatta olumsuzluklara neden oluyor.


İçeriği faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz :)
Kapat