Kadınların Göz Ardı Ettiği 7 Kalp Krizi Belirtisi

Kalp krizi semptomlarının cinsiyetlere bağlı farklılık göstermesiyle birlikte kadınlarda farkına varılmayan 7 kalp krizi belirtisi…

Kadınlar, tıpkı erkekler gibi, kalp krizi de dahil olmak üzere kardiyovasküler rahatsızlıklardan etkilenir. Bununla birlikte, semptomların kendini gösterme şekli cinsiyete bağlıdır.

Kadınlarda kalp krizinin 7 uyarısı

Kalp krizlerinin kadınlarda erkeklerden daha zor algılandığı bilinmektedir. Bunun nedeni, vücutlarının kalp krizine öncülük etmesine rağmen, kadınlar uyarıları gözardı ederek gerekli tetkikleri yaptırmamalarıdır.

Genellikle önemsenmeyen ve küçük hastalıklar olarak görünen belirtiler aslında kalp krizinin işaretlerinin başında gelir. Yazımızda sizlere dikkat etmeniz gereken 7 kalp krizi işaretini aktaracağız.

1- Yorgunluk, Bitkinlik

Yorgunluk Kalp Krizi Belirtisi

Yorgunluk, uykusuzluk, kötü beslenme alışkanlıkları veya aşırı fiziksel zorlama gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Bununla birlikte eğer sağlıklı bir yaşam tarzınız varken kronikleşirse, kalp problemlerine işaret edebilir.

2- Boğulma Hissi

Nefessiz kalma veya boğulma hissi genellikle solunum problemleri ile ilişkili bir semptomdur. Bununla birlikte, herhangi bir solunum rahatsızlığınız yoksa, o zaman bu kalp rahatsızlığı belirtisi olabilir.

Nefes almada bir zorluk hissederseniz, bu kalp krizi için erken bir işaret olabilir. Eğer alışkanlıklarınızı değiştirmediyseniz ve bu tekrarlanırsa dikkatli olunuz.

Boğulma hissine ek olarak, göğsünüzde olağan dışı bir baskı ve kalıcı bir öksürük hissedebilirsiniz.

3- Uykusuzluk Sorunu

Uykusuzluk sorunu

Uykusuzluk genellikle aşırı çalışma, stres veya uzun süreli ekran kullanımı gibi birçok faktörün sonucudur. Bununla birlikte kadınlarda uykusuzluk da hormonal değişikliklerin veya kalbin işleyişinin bir sonucu olabilir.

Kalp krizi ve yüksek tansiyon riski yüksek olan kadınlar genellikle uykusuzluktan muzdariptir. Kalp krizinden birkaç gün önce ciddi uykusuzluk ile kendini gösterir. Bu semptom hakkında çok dikkatli olmanız önerilir.

4- Soğuk Terleme

Ani soğuk terlemeler kalp krizinin birçok belirtisinden biri olabilir. Gözden kaçırılmaması gereken diğer ciddi kardiyovasküler problemler biridir.

Bir kalp krizi semptomu durumunda soğuk terler ortaya çıkar. Bunun sebebi vücut kalbin aşırı çalışmasından dolayı sıcaklığını korumak için daha fazla çaba sarf eder ve bu da ani sıcaklık değişimlerine neden olur.

Soğuk terlemelere, vücutta normal kan dolaşımının olmaması nedeniyle genel bir uyuşukluk eşlik edebilir.

5- Göğsün Sol Kısmında Ağrı

Göğsün solundaki ağrı

Kadınlarda olası kalp krizinin en bilinen ve en bariz semptomlarından biri, vücudun sol tarafında sıra dışı ağrı hissidir.

Göğsün solunda meydana gelir. Bu semptomu olan kadınlar kollarında sırtlarında ve çenelerinde ağrıyla karşılaşabilirler. Bu acı kalp krizinden birkaç gün önce kendini gösterir, yavaş yavaş başlayabilir ve birkaç saat içinde dayanılmaz hale gelebilir. Bu semptom ile karşılaşıldığında acilen uzmanlara başvurulmalıdır.

6- Anksiyetik Duygular

Anksiyete, çeşitli psikolojik faktörlerden kaynaklanabilir. Ancak, anksiyetenin kalp atışını etkileyebileceğini ve nihayetinde kalp krizi riskini artırabileceğini bilmek önemlidir.

Göğüs ağrısı veya baş dönmesi ile birlikte endişe duyulan duygular göz ardı edilmemeli ve bir doktora danışılmalıdır.

7- Reflü

Asitli içecekler, meyve suları ve fazla baharatlı gıdaların aşırı üretimi, reflü adı verilen rahatsızlığa yol açar. Bu semptom kalp krizi ile ilgili olduğunda, mide ve göğüste yanma hissi ile başlar.

Çoğu zaman bu tip bir semptomun aslında başka sağlık sorunlarına yol açmasına rağmen, özellikle de bu reflü şiddetli ve sık görülürse, kalp problemi olasılığını dışlamak akıllıca değildir.

Sağlık geçmişinizi inceleyin ve ailenizin bir kalp hastalığı geçmişi olup olmadığını öğrenin. Ayrıca aşırı kilolu olmak veya çok düzensiz bir yaşam tarzına sahip olmak konusunda da dikkatli olmalısınız.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. […] Kalp krizinin altında yatan neden koroner kalp hastalığıdır. Bazı insanlar kalp krizi geçirene kadar koroner kalp hastalığı olduğunu bilmiyor olabilir. Diğerleri için kalp krizi, […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.