Boğaz Ağrısını Geçiren 5 Yöntem

Mevsim değişikliklerine bağlı olarak en çok sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan boğaz ağrıları uygun şekilde tedavi edilmediğinde bakteriyel enfeksiyona dönüşmesi bakımından son derece tehlikelidir.Bu durumu ortadan kaldırmak için evde hazırlanabilecek basit yöntemlerle boğaz ağrılarına son verebilirsiniz.

Biberli Veya Tuzlu Su Gargarası

Boğaz enfeksiyonuna neden olan mikropları öldürmek için kullanılan tuzlu su gargarası etkin bir sonuç verir. Bir çay kaşığı kadar tuzu bir bardak ılık içme suyunun içine ekleyip karıştırarak yapılan gargara boğazdaki ağrının hafiflemesine neden olur.

İçeriğinde “capsicum” isimli ağrı ve enfeksiyonlara iyi gelen bir madde bulunan acı biberle hazırlanmış su da boğaz ağrısını gidermektedir. Acı biber sosu ya da acı biberin kendisini bir bardak suya koyup gargara şeklinde kullanmak yeterli olmaktadır.

Buhar Kürü

Boğaz Ağrısı İçin Buhar Tedavisi

Boğaz ağrısı her zaman virüsler nedeniyle ortaya çıkmaz. Bazı durumlarda kuru havaya maruz kalmak da boğaz ağrılarına neden olabilir. Evde yapılabilecek buhar kürü sayesinde özellikle sinüzit giderilmekte ve soğuk algınlığı semptomlarından kurtulmak da mümkün olmaktadır. Evin ya da bulunulan ortamın sürekli nemli tutulması da boğaz ağrılarına iyi gelecektir. Nem sağlayan buhar makineleri bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Buhar uygulaması için kaloriferlerin üzerine ıslak havlu veya bez koymak da nem dengesini sağlamakta yardımcıdır.

Limon ve Bal Çayı

Limon bal çayı tarifi

En sık başvurulan yöntemlerin başında gelen limonlu ballı çayın hazırlanması da son derece kolaydır. 2 yemek kaşığı bal ve 1 adet limonun suyunu bir fincan kaynar suyun içine ekleyip ardından poşet çay da koyarak demlenmesini sağlayıp sonradan ılımaya bırakmak yeterlidir. Çok soğumadan yavaş şekilde tüketmek boğaz ağrısını yatıştırmakta etkili olacaktır. Kapanan burun kanallarına da iyi gelir.

Tuz ve Karbonat Karışımı

Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısına en iyi gelenlerden biri de karbonattır. Bir tatlı kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı tuzu bir fincan suda karıştırıp günde birkaç defa gargara yapmak boğaz ağrısını dindirir ve boğazdaki kuruluğu yumuşatır.

Elma Sirkesi Gargarası

Boğaz ağrılarına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısına iyi gelen elma sirkesi başka hastalıklar için de şifa dağıtmaktadır. Antibakteriyel özelliğe sahip olmasından ötürü özellikle boğaz ağrılarında son derece etkilidir. Asetik asit barındırdığı için ağrıya neden olan bakterilerle savaşmakta önemli rol oynar. Yarım bardak sıcak suyun içine 2 çorba kaşığı elma sirkesi koyarak içmek yeterli olacağı gibi arzu edilirse bu su ile gargara yapmak boğaz ağrısını yok etmekte faydalıdır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.