Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak uzamaya devam ederken bir taraftan ya da iki taraf birden derinin iç kısım yönü hizasında batık meydana geldiğinde bu oluşuma tırnak batması ismi verilmektedir. Tırnak batmasına ne iyi gelir?

Nasıl tedavi edilmeli? Tırnak batma oluşumu çoğunlukla ayak baş parmağında gözlemlenir yalnız ayak tırnaklarının tamamında meydana gelebilir. Tırnak uzamaya devam ettikçe ve deriye batan kısım çoğaldıkça ekseriyetle iltihap yayılmalarına sebep olur ve ağrılar çoğalır.

Tırnak Batmasının Sebepleri

  • Tırnakların oldukça dip kısımdan kesilmesi
  • Çok fazla kilo sebebiyle ayaklara uygulanan yükün çoğalması
  • Ayak parmağına alınmış olan çarpma hasarları
  • Ayak tırnaklarında gözlemlenen mantar rahatsızlığı
  • Ayağın şekline elverişli olmayan ya da ince uçlu ayakkabı çeşitleri.

Tırnak Batması

Tırnak batması daha çok ilerlememiş durumda ise evde tatbik edilebilecek metotlarla batmanın sebep olduğu ağrılar hafifletilebilir ve oldukça kısa süreçte tedavisi sağlanabilir. Tırnak batması adına evde uygulanabilecek metotlar şu şekildedir.

Tırnak Batması İçin Ev Tedavileri

Tuzlu su

Tuzlu su batmış olan tırnağın iltihap kapmasının önüne geçerken tırnağı yumuşatmasıyla sebep olduğu ağrıların dinmesine destektir. Ilık hafifte sıcağa yakın olan suya 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir ve ayaklar bu su içinde 20 ile 30 dakika bekletilir. Tuzlu su her gün 2 defa kullanılabilir.

Törpü ve Kesim Kuralı

Yanlış ve Doğru Tırnak Kesimi

Tırnak kesme esnasında, tırnağın deri yüzeyi ile birleştiği kısımların sivri ya da keskin şekilde kesilmesi tırnak batması oluşumunu kuvvetlendirir. Halihazırda tırnak batması problemi yaşayan kişilerde tırnağın deriyle kesiştiği kısma özen gösterilmesi gerekmektedir. Tırnağı kesip akabinde köşeleri bir törpü aracılığıyla düzgünce düzleştirilmelidir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Pamuk

Tırnağın batan uç kısmı ile deri aralığına ufak bir pamuk parçası sıkıştırmak pamuk tampon vazifesi uygulayacağı için ağrıyı aynı esnada batığın ilerlemesini durduracaktır. Pamuğu, tırnağın batmış olan bölümüne zorlamadan, kibarca kaldırarak (ağrı meydana gelir) bir cımbız desteği ile yerleştirilebilir. Ayağınızı suda bekletip akabinde tırnakta yumuşama olacağından pamuğu yerleştirmek kolay olacaktır. Pamuk her gün değiştirilerek tırnak artık deriye batmayacak biçimde uzayana dek kullanılabilir. Tırnak batması daha başlangıç evresindeyse bu metodu değerlendirebilirsiniz yalnız derinin içerisine epeyce girmiş durumda ise araya pamuk yerleştirilmesi pek olası değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.