Ayakta Su İçmenin Zararları


Birçoğumuzun kötü alışkanlıklarından biri olan ayakta su içmek aslında sağlığımıza ve yaşam kalitemize çok büyük zararlar veriyor…

Koşturmaca halinde geçen yaşamda çok fazla su kaybı yaşanır. Harcanan enerjinin yüksekliği, kaybedilen su miktarını da doğrudan etkiler. Bu nedenle oluşan sıvı kaybının mutlaka bol su içerek telafisinin yapılması ve bunun bir alışkanlık haline getirilmesi gerekir.

Su içmek hücreleri yeniler ve aynı zamanda kilo vermek için de mutlaka bol bol içilmelidir. Cilt sağlığına iyi geldiği gibi, düzenli ve yeterli miktarda su içmek dolaşım sindirimini rahatlatır ve sindirim sistemine de iyi gelir. Vücudun ihtiyacı olan nem sağlanmış olduğundan cilt kuruluğu da ortadan kalkar.

Faydası saymakla bitmeyen su tam bir metabolizma kaynağıdır. Bu noktada suyun faydalarından azami şekilde yararlanırken suyu ayakta içmemek gerektiğini de akılda tutmalıyız.

Suyu Neden Oturarak İçmeliyiz?

Genellikle üstünde çok durulmasa da, oturarak içilen su ile ayakta içilen suyun vücuda etkisi birbirinden farklıdır. Bu konuya bilimsel olarak açıklık getirirken ayakta su içmenin neden sağlığa faydalı olmadığını da açıklamış olalım.

Ayakta Su İçmenin Zararları Nelerdir?

1) Suyun Faydalarını Almanız Engellenir

  • Herkesin midesi duruş şekline göre değişiktir. Oturma pozisyonu ile ayakta dururken midenin aldığı biçim de farklı olacaktır.
  • Ayakta içilen su doğrudan onikiparmak bağırsağına ulaştığı için mineraller sindirilmiş olur ve vücut bu minerallerden fayda sağlayamaz.
  • Ayakta içilen suyun sağlık açısından çok faydası olmaz ve yanlış su tüketmiş olunur.

Ayakta Su İçmemek İçin 3 Sebep

2) Mikroplar Vücuttan Atılmaz

  • Ayakta su içildiğince midede birikmeyen su hemen onikiparmak bağırsağına gittiğinden faydası azalır.
  • Midede birikmeyen su nedeniyle mikropların vücuttan atılması güçleşir. Bu nedenle hastalık riski de artar.
  • Ayakta su içmek bağışıklığı azaltır ve mikroplara davetiye çıkarır.

3) Su Midenin İhtiyacıdır

  • Ayakta içilen ve midede birikmeyen su pek çok hastalığın oluşumuna neden olur.
  • Hayat için ve sağlık bakımından çok önemli olan suyun midede kalması mikropların atılması için önemli olduğu gibi, direnci de artıracaktır.

Uzmanlar su içerken mümkün olduğunda oturarak içmeye çalışmak gerektiğini ve suyun midede bir süreliğine de olsa kalmasının hem metabolizmayı çalıştıracağını, hem de mide asitlerini işlevsel hale getirip mikroplardan arındıracağını belirtiyor.