Kalp Krizini Tetikleyen 6 Durum


Hiç beklemediğiniz bir anda kalp krizi geçirerek hayat ile ölüm arasında savaş verebilirsiniz. Kalp krizinin 6 belirtisini bilmeniz size bu durumu önden sezmenizi ve gerekli önlemleri alarak acil servisi aramanızı hatırlatabilir.

Bir kalp krizi, kalbinizin bir bölgesine kan sağlayan bir arterin aniden tamamen tıkanması durumunda gerçekleşir. Kalp bir kastır ve sağlıklı kalması için iyi bir kan kaynağına ihtiyaç duyar.

Yaşlandıkça kalbe kan sağlayan arterlerin pürüzsüz iç duvarları, plak denilen yağlı materyallerin birikmesi nedeniyle zarar görebilir ve daralabilir. Bunun dışında kalp krizini tetikleyen şeyler saymakla bitmemektedir. En temel sorunları şöyle özetleyebiliriz;

Kalp Krizini Tetikleyen Durumlar

1- Kalp krizinin altında yatan neden koroner kalp hastalığıdır. Bazı insanlar kalp krizi geçirene kadar koroner kalp hastalığı olduğunu bilmiyor olabilir. Diğerleri için kalp krizi, haftalar, aylar veya yıllar sonra koroner kalp hastalığı geçirdikten sonra gerçekleşebilir.

2- Aşırı soğuklara maruz kalma kriz riskini arttırabilir. Çünkü arterlerin daralmasına neden olur ve bu da kan basıncında ani bir artışa neden olabilir. Bu fiziksel eforla birleştirildiğinde etkileri daha tehlikeli olabilir.

3- Yoğun duygular yaşamak bir başka kalp krizi riskidir. Hem iyi hem de kötü olan aşırı duyguların kalbin elektriksel dürtülerini etkileyebilmektedir.

Araştırmalar, aşırı mutluluğu kapsayan stresin kalp krizi geçirme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Bu, vücudun kalp atışlarındaki istemsiz ve ani bir artışa ve şaşırtıcı bir olayın neden olduğu kan basıncına bağlı.

Kalp Krizini Tetikleyen Şeyler

4- Aşırı beslenme; çalışmalar ağır bir öğünün yemekten sonraki 26 saat içinde kalp krizini tetikleyebileceğini göstermiştir.

Araştırmacılar bunun yiyeceğin kan basıncı ve kalp atım hızını artırabilecek olan norepinefrin hormonu seviyelerini yükselttiğinden dolayı olabileceğine inanmaktadır.

5- Madde bağımlılığı; kalp krizi, uyuşturucu veya alkol gibi kötü alışkanlıkların kullanımıyla da tetiklenebilir. Alkolün, trigliserit düzeylerini ve kan basıncını yükseltebileceğini ve aynı zamanda insanların çok fazla yemek yemesine neden olduğunu kabul ediyor. Bu risk faktörleri kalp hastalığına ve ani kalp ölümüne neden olabilir.

6- Yaşa bağlı olarak kalp krizi geçirme riski; yaşlandıkça kalp krizi geçirme riskiniz artar. Kalp hastalığı nedeniyle ölenlerin % 80’inden fazlası 65 ya da üstü insanlardır.

Aslında yaşlı kadınların krizden sonraki birkaç hafta içinde ölmeleri kalp krizi geçiren yaşlı erkeklerin ölme oranından daha fazladır.