Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi ya da göz seyirmesi olarak bilinen ve belki de gün içerisinde birkaç kez karşılaştığımız bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir. Göz kapağının seğirmesi durumunda neler yapılmalı?Seğirme herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir mi? Ne zaman doktora danışmalı? Göz seğirmesinin tedavisi nasıl yapılır? İşte bunun gibi pek çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz yerdesiniz.

Sinir bozucu bir durum olan göz seğirmesi, aslında önemsiz ve birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçen bir durumdur. Ancak uzun süren ve artık günlük hayatınızı arada etkileyen göz seğirmesi ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Ancak arada sırada meydana gelen göz seğirmesi önemli bir durum değildir.

Seğirme; göz kasının aniden yani istemsizce hareket etmesi demektir. Aralıklarla seğirir ve birkaç kere meydana geldikten sonra yok olur.

Göz Seğirmesi Kimlerde Görülür?

Göz seğirmesi neden olur? Ne iyi gelir?

Herhangi bir yaş aralığı yoktur. Var olan bir göz sıkıntınızdan kaynaklı değil ise göz seğirmesi için bir yaş kısıtlamasının olmadığını bilmelisiniz. Küçük çocukta da meydana gelebilir, yaşlı insanda da.

Göz Seğirmesi Ne İyi Gelir?

Her zaman olduğu gibi sağlıklı bir hayat tarzı şarttır. Mesela düzenli uyku, göz bakımı, göz kontrolü, sağlıklı beslenme. Bunların hepsi oluşabilecek bu tarz sorunlar için önlem olabilir. Evde özellikle akşam saatlerinde parlak olmayan loş ışıklar tercih etmelisiniz. Gözlerinizi yormamalı ve daha rahat zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Televizyona çok yakın oturmak ve televizyon ışığının da çok açık olmaması gerekmektedir.

Her yıl düzenli olarak göz kontrollerinizi mutlaka yaptırmalısınız. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa 6 ayda bir ya da doktorunuzun tavsiye ettiği süre zarfında doktorunuza muayene olmalısınız.

Göz seğirmesi nedir?

Göz Seğirmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik bir göz rahatsızlığınız yoksa uzun süreli meydana gelen göz seğirmesi bir hastalık belirtisi olabilir. Bunun için bir göz hekimine başvurmanız size en net sonucu verecektir. Zaten varsa bir rahatsızlığınız buna bağlı olabilecek farklı hastalıkları da size doktorunuz söyleyebilir.

Göz ve sinir sistemine bağlı olabilecek rahatsızlıklar, göz çevresinde farklı sıkıntılar, kas problemleri ya da göz kapağı sorunları gibi pek çok farklı sebebi olabilir. Her şeyden önce kesinlikle kendiniz için en iyi olanı yani sağlıklı beslenme ve güzel bakım şartını yerine getirmelisiniz.

Eğer göz seğirmesi bir haftadan fazla zaman aralıkları ile sürüyorsa ve artık göz rahatsızlığınız ilerlemeye başladıysa kızarıklık, şişlik, morluk, kaşıntı gibi yan belirtilerde varsa göz kapağı düşüklüğü konusunda doktorunuza direkt danışmalısınız.

Günlük hayatınızı henüz etkilemeyen ve sadece birkaç kez olan ve sizi rahatsız etmeyen bir göz seğirmesi sorunu yaşıyorsanız, biraz sabırlı olmalı ve göz kapağınıza yapacağınız günlük masaj ile kendinizi rahatlatabilirsiniz. Eğer sorun daha da büyümesin istiyorsanız, göz doktorundan bir randevu almalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.