Göz Sağlığı

doktordanonce.com adresinde göz sağlığı ve günlük hayatınızda dikkat etmeniz gereken detayları bulacaksınız. Günlük hayatınızda beslenme şeklinizi kontrol altında tutarak, göz sağlığınızı koruyabilir, her zaman ki gibi kendiniz için en önemli olan püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı bir göz için her şeyden önce anne karnında başlayan yolculuk, ömür boyu dikkat etmeniz gereken bir maratondur aslında. Çocukken annelerimiz ya da büyüklerimizin dediği gibi “havuç ye bol bol” sözü hepimizin kulaklarındadır. En güzel olanı küçük yöntemler ile göz sağlığınızı koruyabileceğinizdir. Bunun için A, C, E, çinko, beta karoten, lutein ve zeksanthin, omega 3 ve 6 hayatınızda kesinlik olması gerekenlerdir. Kayısı, havuç, mango, şeftali, yumurta ve ciğer tüketmeli, gözünüzü güneş ışınlarına karşı korumalı, gerginlik ve stresten korunmak için kiraz, üzüm, çilek, yeşil çay tüketmelisiniz.

Göz sağlığınızı korumak için öncelikle çevresel etkenlere dikkat etmeli ve gün içerisinde de yapmamanız gereken hareketler olduğunu bilmelisiniz. Mesela elinizi gözünüze değdirmemelisiniz. Ellerinizdeki mikropların gözünüze vereceği zararı bilmelisiniz. Makyaj yaparken, gözünüzün içine yabancı madde girmesine izin vermemelisiniz. Yani doktordan önce kendiniz için yapabileceğiniz her şeyi uygulamalısınız. Sağlığınız için buna benzer birkaç küçük önlem ile zaten elinizden geleni yapmış olursunuz. Kısacası göz sağlığı hayatınızdaki pek çok şeyden daha da önemlidir. Beslenmenize ve temizlik kurallarına biraz dikkat ederek, gözlerinizi koruyabilirsiniz.