Dişlere En Faydalı ve En Zararlı Besinler

Dişlerin sağlığını destekleyen ya da onları çürüten besinlerin hangileri olduğunu biliyor musunuz? En tahmin etmediğimiz besinler bile diş sağlığımızı olumsuz etkiliyor…

Vücudun geri kalanı gibi, dişlerin sağlıklı kalmak için belirli besinlere ihtiyacı vardır. Kalsiyum açısından zengin besinler, A ve D vitaminleri, fosfor ve lif dişleri güçlendirmek ve korumak için önemli ve gereklidir.

Tükürük üreten ve çiğnemeye ihtiyaç duyan gıdalar da yararlıdır çünkü dişlerde artık kalmasına ve çürüklerin meydana gelmesine engel olurlar.

Dişler için yararlı ve zararlı besinler

Tahmin ettiğiniz gibi tüm yiyecek ve içecekler dişlere uygun değildir. Bazı besinler dişlerin direncini azaltır, uzun vadede zararlar verebilir, zayıflatabilir ve hatta diş çürümesini teşvik edebilir.

Dişlere Faydalı Besinler

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağının Dişlere Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı diğer kullanımlarına ek olarak diş sağlığını korumak için son derece yararlıdır. 10 ila 20 dakika ağızda bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile gargara, diş çürümesi ve bakterilerin oluşumunu engeller. Ağızda ulaşılamayan bölgeleri de temizler.

2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre, yedi gün süren hindistan cevizi yağı gargaralarından sonra katılımcılar plak ve tartarlara bağlı diş eti iltihabında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş yaşadılar. 30 günlük çalışmada, plağın miktarı azalmaya devam etti. Araştırmacıların hindistan cevizi yağı gargaralarının plak oluşumunu ve diş eti iltihabını azaltmada etkili olduğu sonucuna vardılar.

Kereviz

Kereviz ve diğer sert sebzeler daha fazla çiğneme gerektirir, daha fazla tükürük üretimine katkı sağlar. Tükürük üretimi çok önemlidir çünkü ağzınızın kan dolaşımına etki eder ve dokuları sağlıklı tutar. Aynı zamanda ağız gargarası görevi görür, diş ve diş etlerinde gıda partiküllerini ortadan kaldırır.

Kerevizin yararlarından biri de kaba dokusu, çiğneme sırasında diş yüzeyini hafifçe temizleyerek ekstra fayda sağlar. Kereviz, havuç, salatalık ve diğer sert sebzeleri sevmiyorsanız bu uyarıları dikkate alarak aranızı iyileştirmeye çalışın.

Chia Tohumu

Chia tohumu kalsiyum, A vitamini, lif ve fosfor gibi dişler için çok yararlı olan vitaminler ve mineraller içerir.

Yağlı Balıklar

Somonun Dişlere Faydaları Nelerdir?

Somon ve sardalye gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balıklar sadece lezzetli değil, aynı zamanda dişleriniz için de bolca faydaya sahiptir. Bu balıklar, vücudun diş minesinin korunmasına yardımcı olan kalsiyum ve fosforu barındırır. Ayrıca D vitamini açısından da zengindir.

Mısır’daki Mansoura Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada omega-3 yağ asitlerinin diş eti hastalığı olarak da bilinen periodontitis’i azalttığı tespit edilmiştir.

Dişlere Zararlı Besinler

Dişlere Zararlı Besinler Nelerdir?

Asitli Gıdalar

Turunçgillerdeki asitler diş yüzeyini aşındırır ve geri dönüşü olmayan hasara neden olur. Limon suyu ve greyfurt suyu dişlerdeki en kötü saldırganlar gibi nitelendirilebilir.

Rochester Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre araştırmacılar portakal suyunun diş yüzey sertliğini %84 oranında azalttığını tespit etmişlerdir.

Narenciye suyunu hızlı bir şekilde tüketmeniz ve daha sonrasında bol su içerek dişlerinizi arındırmanız tavsiye edilir.

Beyaz ekmek

İlk olarak beyaz ekmek gereksiz kalori ve rafine karbonhidratlar içerir. Aynı zamanda dişler için de bir gıdadır.

Ekmeğin kalıntıları dişler arasında birbirine yapışır böylece bakterileri davet eder. Ve çiğnemeden sonra ekmeğin enzimleri diş sağlığına daha fazla zarar veren şekere dönüştürülür.

Spor içecekleri

Avustralya Diş hekimliği Birliği Ağız Sağlığı Komitesi Başkanı Dr. Peter Alldritt’e göre, diğer meşrubatlar gibi spor içecekleri de şeker içerir.

Turşunun Dişlere Zararları

Onlara hoş kokulu lezzet veren turşu sirkesi de dişler için tehlikelidir. İngiltere’de 2.300’den fazla öğrencinin yaptığı bir araştırmaya göre turşu, dişleri diğer yiyeceklerden daha fazla yıpratır. Bunun başlıca sebebi de yüksek miktarda asit içermesidir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.