Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?

Son dönemde ismini sıkça duyduğumuz Propolis nedir? Propolis ne işe yarar? Çocuklarda Propolis kullanımı nasıl olmalıdır? Faydaları ve zararları nedir? Gribe iyi gelir mi? İşte tüm bu sorularınızın yanıtını bulabileceğiniz yerdesiniz. Hepsinden önce gelin ne olduğunu ve ne işe yaradığını hep birlikte öğrenelim.

Propolis Nedir?

Doğanın mucizelerinden olan arıların bitkilerin yaprak ve tomurcuklarından topladığı güçlü antioksidandır. Tamamen doğal bir arı ürünü olan Propolis; arılar tarafından aslında kovandaki mikropları yok etmek için kullanılmaktadır. Yani tam anlamı ile temizleyici görevi görmektedir. İşte buradan yola çıkarak kovanda hangi işi yapıyorsa vücudumuzda da aynı işi yapmaktadır. Özellikle son dönemde çocuklarda kullanımı için pek çok soru sorulmaktadır.

Propolis Ne İşe Yarar?

Yaşlı, genç, çocuk demeden kullanabileceğiniz Propolis; vücutta virüs ve bakterileri yok ederek daha sağlıklı kalmanızı sağlayacak olan, hastalıklarla savaşan doğal bir özdür. Tıpkı arıların kovanlarını temizlediği gibi siz de vücudunuzu temizleyebilirsiniz. Yeni okula başlamış olan çocuklarda özellikle kreş ve ana okulunda pek çok hastalıktan korunması için anneler tarafından tercih edilmektedir. Mikroplardan dolayı sürekli hasta olan çocukların daha çabuk iyileşmesini ve daha sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

Propolisi Nasıl Kullanmalı?

Özellikle nar suyu ile karıştırıp tükettiğiniz zaman %80 oranda daha güçlü etkisi bulunmaktadır. Antioksidan özelliği ile vücuttaki tüm virüs ve mikropları bir anda yok etmektedir. Doğal olarak hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından tüketilebilir. Tabi ki bal ya da arı ürünlerine herhangi bir alerjiniz yoksa güvenle tercih edebilirsiniz. Aslında çok fazla alerjen sınıfında olan bir ürün değildir ancak bazı insanlarda istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Ayrıca bilmeniz gereken başka bir detay daha var. Propolis; solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında da tedavi edici özelliği ile ön plana çıkmaktadır.

Sağlık rehberi gibi her detayı bulabileceğiniz yerdesiniz. Propolis içerisinde; polifenoller, fenolik asitler, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler bulunmaktadır. Sağlık açısından oldukça etkili olan ve kullanımı sonucu hızlıca iyileşme sağlayabileceğiniz bir üründür. Eczanelerden direkt olarak temin edebilirsiniz. Eğer ki çocuğunuz sade hali ile tüketmeyi sevmiyor ise nar suyu ile içirebilirsiniz. Tatlı bir meyve suyu elde edebilir ve hem ağzını tatlandırabilir hem de keyifle içmesini sağlayarak %80 daha etkili olduğunu görebilirsiniz.

Doktordan önce kendinizi doktoru olmayı ve bu tarz küçük detaylar ile sağlığınızı korumaya özen göstermelisiniz. Hasta olunca hemen antibiyotik kullanmak yerine direkt olarak doğal elde edilebilen ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Propolis Neye İyi Gelir?

Propolisin kanser türlerine etkileri nelerdir?

Öldürücü yani ilerlemiş olan kanser türleri üzerinde araştırmaları hala devam etmektedir. Pek çok tıbbi araştırma sonucu göstermektedir ki; kanser hücrelerini yok ederken sağlıklı hücrelere hiçbir zarar vermemektedir. Yani araştırmalar geliştikçe daha da detaylı sonuçlar verecektir. Son yıllarda kanserli hastalarda bu sebeple Propolis kullanımı artmaktadır. Çünkü içerisindeki 300 bileşen bir şekilde kanser hücrelerinde de işe yaramaktadır.

Propolisin kansere etkileri

 • Kanser hücrelerinin genişlemesini engelliyor.
 • Kanserli hücrelerin kan damarlarının gelişimini engelliyor.
 • Kanserin farklı organlara yayılmasını engelliyor.
 • Kanserli hücrenin bölünmesini durduruyor.
 • Kemoterapi ilaçlarındaki zehrin yan etkilerini azaltıyor.

Propolisin etkileri

Propolisin iyi geldiği kanser türleri;

 • Beyin kanseri
 • Pankreas kanseri
 • Baş ve boyun kanseri
 • Böbrek ve mesane kanseri
 • Cilt kanseri
 • Prostat kanseri
 • Meme kanseri
 • Kolon kanseri
 • Karaciğer kanseri
 • Kan kanseri

Propolisin diğer faydaları nelerdir?

 • Solunum yolları enfeksiyonlarını önler
 • Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir
 • Orta kulak enfeksiyonlarını engeller
 • Yanıkları iyileştirir
 • Diş çürüklerini önler
 • Parazit tedavisinde kullanılır
 • Siğillerin yok edilmesinde kullanılır
 • Genital iltihap tedavisinde kullanılır

Propolis gribe iyi gelir mi?

Yaygın olan pek çok hastalığı vücuttan atmaya yardımcı olan Propolisin kanser türlerine etkileri tabi ki grip içinde oldukça etkilidir. Kalabalık ortamlarda; toplu taşıma, okul, alışveriş merkezleri gibi pek çok alanda alabileceğiniz grip mikrobunu da vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur. Direncinizi arttırır ve kısa sürede tekrar eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Propolis kaç yaşından itibaren kullanılabilir?

Bu ürünü kullanmak için yaş sınırı yoktur. Yaz kış düzenli kullanarak sağlığınıza gereken özeni gösterebilirsiniz. 3 yaşından küçük bebekler için kullanım konusunda kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Yetişkinlerin günde 20 damla, çocukların ise 10 damla tüketmesi tavsiye edilen Propolis hakkında daha da detaylı bilgi almaya hazır mısınız?

Propolisin zararı ya da yan etkileri nelerdir?

Pek çok şeyin fazla kullanımı zararlı olduğu gibi bu ürününde kullanımında aşırıya kaçılırsa eğer olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilir ve normalde reaksiyon almayacaksanız daha da aşırı tepkiler vermeye başlayabilirsiniz. Bunun için kullanım koşullarını iyi okumalısınız. Hatta gerekirse eczacınıza danışarak da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Çünkü küçüklerin ve yetişkinlerin kullanım koşulları da farklıdır. Eğer bal ve arı ürünlerine alerjiniz yoksa güvenle kullanabileceğiniz bir üründür. Ancak yüksek alerji grubu riskiniz varsa öncelikle bir alerji testi ardından kullanımı uygundur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.