Kuru Dudaklara Ne İyi Gelir?

Kuru ve çatlak dudakları tedavi etmek ve bu durumları önlemek için doktordan önce göz atmanız gereken öneriler…

Kuru ve çatlayan dudaklar hayatınızı kısmen de olsa zorlaştırabilir. Geçmişte farklı farklı ürünler deneyip sonuç alamamışsanız ya da çareyi yeni aramaya başlamışsanız doğru yerdesiniz. Sizlere doğal yollarla dudak kuruluğunu geçirmenin ipuçlarından bahsedeceğiz.

Kuru dudaklar biraz daha gerilirse çatlaklara ve kanamalara neden olur. Bu da görünümünüzü olumsuz etkiler, yemek yerken ve gülerken zorlanmanıza sebep olur.

Kuruyan dudaklara ne iyi gelir?

Öncelikle bu durumun önüne geçmeyi hedeflemelisiniz. Eğer kurumasını önlerseniz çatlaklardan da korumuş olursunuz. Kurumasını engellemek için bazı alışkanlıkları edinmeniz gerekir. Bunlar;

1- Susuzluk

Dudak kuruluğunun başlıca sebeplerinden biri vücudun maruz kaldığı susuzluktur. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Susuzluk vücutta derinin kurumasına  yol açar. Eğer dudağınız kuruyorsa veya çatlıyorsa içtiğiniz günlük su miktarını iki katına çıkarmayı deneyin.

su

2- Mevsim geçişlerine dikkat

Dudak kuruluğu genelde kış aylarında ve yazın meydana gelir. Bu dönemlerde tükettiğiniz su miktarını artırmanız ve dudağınızı daha nemli tutmanız önerilir.

3- Dış etkenler

Hava kirliliği, kullandığınız ruj bile dudaklarınızın sağlığını bozmaya yeterlidir. Ayrıca B vitamini eksikliği olan bireylerde de bu durum görülür.

Kuru ve çatlak dudaklara ne iyi gelir?

1- Kuruluğu engelleyecek bir karışım hazırlayacağız. Bunun için yarım tatlı kaşığı toz şeker ile yarım tatlı kaşığı balı karıştırın. Karışımı dudağınıza bir pamuk yardımı ile sürün ve yayın. Kısa sürede derinin yumuşadığını göreceksiniz. Daha sonra yumuşayan eski deriyi dudağınızdan sökün ve karışımı tekrar sürün. Yeterli sıvıyı aldığınız sürece dudağınız tekrar kuruyup çatlamayacaktır.

2- Dudağınıza bol miktarda vazelin sürün ve 20 dakika bekletin. 20 dakika sonunda yumuşak bir peçete ya da pamukla kremi temizleyin.

3- Kuruyan dudak derinizi söktükten sonra dudaklarınıza ve çevresine birkaç damla E Vitamini yağı sürebilirsiniz. E vitamini, iyileşme sürecini hızlandırır.

4- Ruj kullanmak dudağı daha fazla kurutacaktır. Ayrıca eğer dudağınız çatlıyorsa ruj bu çatlağı daha fazla gösterir. O yüzden mümkün olduğunca ruj kullanmaktan kaçının. Eğer kullanmanız gerekiyorsa kremalı özel rujları tercih edin.

ruj

5- Dudakları yumuşatmak için bol bol narenciye tüketmeyi ihmal etmeyin.

6- Sigara, dudağı kurutan olumsuz etkiye sahiptir. Sigarayı bırakmalısınız.

7- Klima çalışan bir mekanda uzun süre kalıyorsanız bu da dudak kuruluğuna sebep olacaktır.

8- Hindistan cevizi yağına pamuk batırıp dudaklarınıza sürerseniz kısa sürede yumuşattığını fark edeceksiniz.

9- Bol su için, alkol ve sigaradan uzak durun. Vücudunuzu susuz bırakmayın.

10- Ayrıca kafein ve asitli içecekler de dehidrasyona sebep olacaktır.

1 yorum
  1. […] Ağız yaraları ve dudak çatlakları […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.