Himalaya Tuzunun Faydaları

Himalaya tuzu, beyaz tuzun aksine birçok faydaya sahiptir. Yeteli kullanımda çeşitli vitamin ve minerallerinden faydalanabilirsiniz. Himalaya tuzu nedir? Nasıl kullanılır?

Himalaya Tuzu Nedir?

Tuz, genellikle “beyaz ölüm” sloganıyla ilişkilendirilir. Hipertansiyonun yanı sıra vücutta suyun tutulumuna ve ödem oluşumuna katkıda bulunur. Orta derecede tuz alımı, olumsuz sağlık riskleri oluşturmaz ve beyaz tuz yerine Himalaya tuzu kullanıyorsanız, vücudunuza çok fazla fayda sağlayabilirsiniz.

Himalaya tuzu, Pakistan’daki Himalaya dağlarındaki madenlerden çıkartılır. Güneş ışınları milyonlarca yıl önce denizi kuruttu ve doğal pembe renge sahip, birçok kimyasal element içeren tuz kütleleri oluştu.

Önceden Himalaya tuzu yalnızca soylu aileler için dağın derinliklerinden çıkartılırdı. Şimdi ise herhangi bir marketten kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sağlığa muazzam faydalarıyla yaygın olarak kullanılan beyaz tuzun yerini almasını temenni ediyoruz.

Pempe himalaya tuzu

Himalaya Tuzunun Faydalı Özellikleri

  • Bu tuz dünyadaki en sağlıklı ve en saf tuz olarak kabul edilir. Beyaz tuzun aksine, sağlık için sıra dışı yararlarıyla biliniyor. Bu tuz çevre kirliliğine yol açmaz ve iyot, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi 84 mineral içerir.
  • Himalaya tuzu, mikro ve makro besinlerin eksikliğini ortadan kaldırır.
  • Pembe himalaya tuzu; çeşitli iz elementlerin içeriğinden dolayı dolaşım sistemini uyarır, basıncı azaltır.
  • Antibakteriyel özelliklere sahiptir
  • Detoksifikasyon etkisi ve temizleme etkisi vardır.
  • Pembe Himalaya tuzu hiçbir şekilde kimyasal olarak işlenmez, böylece orijinal bileşenlerini saklayarak size kadar gelir.

Kullanımı ve Saklama Koşulları

Et, tahıl, patates veya salata için mutfakta kullanılmasının yanı sıra, banyoda da kullanılabilir. Bunun için, bir kilogram Himalaya tuzu küvete dökülür ve ılık su ile doldurulur. Bu karışım; toksinleri vücuttan uzaklaştırır ve ayrıca romatolojik hastalıkların semptomlarını olumlu yönde etkiler ve rahatlatır.

Ek olarak deriden toksinleri çeker ve ölü cildi canlandırır, yenilenmesini sağlar.

Himalaya tuzunu nemsiz, kuru ortamda saklamalısınız. Hava almaması tavsiye edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.