Uyumadan Önce Telefonla Oynamanın Zararları

Günlük alışkanlığımız haline gelen yatakta telefonla oynamak zararlı mı? Uykunuzu ya da gündelik alışkanlıklarınızı nasıl etkiler?

Elimizden düşmeyen telefonlar ile her saat ilgileniyoruz fakat ayrıca uyumadan önce de ne yazık ki telefonla oynuyoruz. Bu alışkanlığın günlük yaşamınızı ne kadar etkilediğini biliyor muydunuz?

Uyku Sürenizi Kısaltır

Yatakta telefon ile ilgilenmenin olumsuz ilk etkisi uyku sürenizi kısaltmasıdır. Tam uykunuz geldiği anda yatağa girip telefonla oynamaya başlarsanız hem uykunuz kaçar hem de telefonla oynadığınız süre kayba dönüşür. Yani daha kısa uyumuş olursunuz.

Uykunuza olumsuz etki eder!

Her insanın sağlıklı bir gün geçirmesi için uzmanlar tarafından 7 ile 9 saat arasında gece uykusu tavsiye edilmektedir. Özellikle gece 12 ile 2 arasında gençlik hormonu olan melatonin salgılanmakta bu saatlerde uyku halinde olunmaması takdirinde hücreler yenilenemeyecektir.

Yatakta telefonla oynamanın zararları nelerdir?

Cep Telefonu İle Uyumak Kanser Riskini Artırır!

Uyumadan önce, gün içerisinde cep telefonu ile oynanması ve uyuma esnasında bir metreden daha yakın bir mesafede cep telefonu bulunması sağlığımız için oldukça tehlikelidir. Cep telefonları radyasyon yayması vücutta bulunan sağlıklı hücrelerin ölmesine ve kötü hücrelerin yayılmasına sebep olmasından dolayı da kanser riskini tetiklemektedir. Telefonun alarm özelliğinden yararlanılması halinde daha az zarar görmek amacıyla da telefonunuzu uçak moduna alarak uyuyabilirsiniz.

Görme Ve İşitme Duyularında Kalıcı Hasarlara Neden Olabilir!

Uyumadan önce özellikle karanlık bir mekanda cep telefonu ile oynamak gözleri oldukça yormakta olup retinasında kalıcı olarak rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Yine telefonun kulaklıkla uzun süre kullanılması işitme duyularında da hasara neden olmaktadır.

Hafıza Sorunlarına Sebep Olur!

Cep telefonunun uyku saati zamanlarında yaymış oldu radyasyon beyin hücrelerine zarar vermekte olup süreklilik göstermesi durumunda da dikkat bozuklukları, hafıza zayıflığı ve hatta hafıza kaybına kadar yan etkileri bulunmaktadır. Ayrıca cep telefonu beyni yormakta olup işlevlerini gerçekleştirmeye çalışan beyne olumsuz yan etkileri bulunmaktadır.

Uyku Kalitenizi Etkiler, Kabuslara Neden Olur!

Yapılan araştırmalar uyumadan önce cep telefonu ile oynayan ya da cep telefonuna yakın mesafede uyuyan kişilerde kabus görme olasılığının telefona uzak olan diğer kişilerden çok daha fazla olduğu ispat edilmiştir.

Sosyal Yaşamınızı Eksi Yönde Etki Eder!

Cep telefonu biyolojik olarak insülin hormonunun salgılanmasında dengesizliklere neden olmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da bu kişiler gün içerisinde değişken bir ruh haline sahip olmakla birlikte ani sinirlenme durumları da yaşanabilmektedir. Ayrıca uyumadan önce cep telefonu ile oynama gün içerisinde uykusuzluğa da sebebiyet vermesinden dolayı çevreyle daha az iletişim kurma, içe kapanıklık yaratmaktadır. Bu da insanları daha çok yalnızlık duygusuna itmekte olup depresyonu da tetiklemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.