Ayak Mantarı Neden Olur? Tadavisi

Bir tür deri hastalığı olan ayak mantarı herkesin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Birçok nedenden kaynaklanabilir. Hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesi gereklidir. Son derece rahatsız edici olmakla birlikte tedavi edilmezse ilerleme gösterebilir. Ayak mantarı neden olur? Belirtileri nelerdir?

Ayak Mantarı Nedir?

Mantarların sebep olduğu bir tür deri hastalığıdır. Bu mantar türü de karanlık, sıcak ve nemli ortamları sevmekte ve bu şekilde hızla üremektedir. Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle aynı evde yaşayan insanların arsında daha hızlı bir şekilde bulaşma özelliği gösterir. Bunun yanı sıra; güzellik salonları, camiler, yatılı okul, plaj, havuz, spor salonu gibi ortak alanların paylaşıldığı yerler mantarın en hızlı ve kolay yayıldığı alanlardır. Zira, böyle alanlarda bulaşıcı özelliği daha ön plana çıkmaktadır.

Ayak Mantarı Nedenleri

 • Ayak mantarı sorunu olan kişilerin ayakkabı, terlik ve çoraplarını kullanmak.
 • Dezenfektesi yapılmamış havuza girmek.
 • Islak zeminde gezmek.
 • Aşırı sıkı, kapalı ve uzun süreli ayakkabı giymek.
 • Banyo sonrası ya da ayaklar yıkandıktan sonra ayakları iyi kurulamamak.
 • Sürekli nemli kalan şezlong ya da sandalyelere oturmak.
 • Sterilize edilmemiş pedikür aletlerini kullanmak.

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

 • Tırnak çevresi etlerde kızarıklık,
 • Tırnaklarda matlaşma
 • Parmak aralarında aşırı kaşıntı
 • Parmak aralarında pullanma ve kepeklenme
 • Tırnak kenarlarında su dolu yaralar
 • Tırnak üzerinde sararmalar ve buna benzer renk değişimleri
 • Tırnaklarda kalınlaşma
 • Tırnakların çok çabuk kırılması gibi belirtiler görülmektedir.

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı tedavi edilebilir cilt hastalıklarından bir tanesidir. Ayak mantarı belirtileri görüldüğü anda uzman bir cilt hekimine gidilmesi gerekir. Uzman hekim, ayak mantarına sebep olan enfeksiyonun kaynağını tespit eder. Daha sonra hastalığın durumuna, şiddetine ve enfeksiyon kaynağına göre bir tedavi yöntemi önerir. Ayak mantarı tedavisinde genelde ayak mantarı kremleri ya da spreyleri kullanılır. Ancak; ciddi, ilerlemiş ve inatçı ayak mantarı enfeksiyonları için sadece krem ve sprey kullanılmaz. Bunun yanı sıra; ağız yoluyla alınacak olan hap tedavisi de yapılır.

Bazı ayak mantarlarının tedavisi daha uzun sürebilmektedir. Bu tür vakalarda mantar daha fazla direnç gösterebilir. Ancak; tedavinin süresi uzasa da ayak mantarı tedavi edilebilir. Döküntüler geçer. Mantarlar deride yaşamaya devam eder. Vücut direncinin düştüğü durumlarda tekrarlayabilirler. Bu nedenle; hastanın n vücut direncini yüksek tutması son derece önemlidir.

Ayak mantarı tedavisi ile ilgili önemli bir hususun belirtilmesi gerek. Çoğu kişi, ayak mantarı için bilinçsizce krem ve spreyler kullanmaktadır. Ancak, bu durum oldukça sakıncalıdır. Zira, mantara sebep olan enfeksiyon kaynağı bilinmeden bu tür ilaç kullanımı sakıncalıdır. Uzman hekim önermediği sürece bu tür ilaçlar kullanılmamalıdır.

Ayak Mantarı Önlenebilir mi?

Bazı önlemler alınarak ayak mantarı rahatsızlığının bulaşması önlenebilir. Özellikle yaz aylarında halka açık yerlerde dikkati elden bırakmamak gerekir. Bu gibi yerlerde hijyen kurallarına uyulup uyulmadığına bakılmalıdır. Manikür ve pedikür yaptırılacak yerler özenle seçilmelidir. Bu yerlerin manikür ve pedikür gereçlerini dezenfekte edip etmediğinin bilinmesi gerekir. Eğer bu mümkün olmuyorsa kişi, kendi pedikür gereçlerini götürerek bu gereçlerin kullanılmasını isteyebilir.

Önlem olarak ayak temizliği ve bakımı da ihmal edilmemelidir. Ayaklar temiz tutulmalıdır. Aynı zamanda ayaklar yıkandıktan sonra mutlaka güzelce kurulanmalı, nemli bırakılmamalıdır. Tırnaklar fazla uzamadan kesilmelidir. Ayağı çok sıkan ayakkabılar giyilmemesi de oldukça önemlidir. Başkasına ait ayakkabı, terlik ve çorap giyilmemelidir. Tüm bunlara dikkat edilirse ayağa mantar bulaşması ya da ayağın mantar olması riski de azalmış olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.