Selülitlerden Kurtulmanın Etkili ve Kolay Yolları

Kadınlar için özellikle yaz aylarında büyük sorun haline gelen metabolik rahatsızlık olan selüliti azaltmak için tavsiyeler…

Selüliti yok eden yöntemlerin başında kafein açısından zengin kahve ile masaj yapmak gelir. Peeling etkisi yapan kahve aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitten kurtulmanın en etkili yollarından biridir.

Genellikle kadınlarda görülen ve metabolizmal bir hastalık olan selülit dolaşım bozuklukları, yağ hücrelerinin hipertrofisi kaynaklıdır. Aynı zamanda lifli dokuda oluşan fonksiyonel ve fizyolojik değişimler de selülite neden olur.

Ciddi bir sağlık riski oluşturmasa da zaman zaman başka rahatsızlıkları tetikleyebilen selülit rahatsız edici bir görünüm yarattığından kişilerin özgüvenleri üzerinde olumsuz etkiler yapar. Size önereceğimiz selülitten kurtulma yöntemleri ile kısa zamanda etkili çözümler elde edebilirsiniz.

Selülitin Oluşma Aşamaları

Genellikle deri altındaki dokunun ayrışması ile oluşur. İlk aşama olarak lenfatik mikro dolaşım zayıflar ve venöz oluşumlarla damarların genişlemesi söz konusudur.

İkinci aşama olarak genişleyen damarlar sonucunda lenfatik damarlar ve kan daha geçirgen hale geldiği için sıvı dışarı doğru akmaya başlar.

Üçüncü aşamada dışarı akan sıvılar, yağ ve kan damarları arasında var olan besin alışverişini engeller ve yoğun bir hal almaya başlar.

Kan dolaşımı esnasında atıklardan kurtulamayan yağ hücreleri büyümeye başlar ve aşırı derecede büyüyen hücreler adipositin patlamasını meydana getirerek içinde var olan yağları dışarı boşaltmaya başlar.

Dördüncü aşmada ise kan, yağ hücreleri ve lenf damarlarından oluşmuş bir ağ olan fibroz söz konusu olur ki bu da hücreler arası besin alışverişini engelleyen bir faktör haline gelir. Zaman zaman bu ağ yağ hücrelerini ve sinir uçlarını sıkıştırarak ağrıya sebebiyet verir.

Son olarak beşinci aşamada portakal görünümüne neden olan fibroz, makronodüller oluşturarak gelişmeye başlar.

Selülitin Ortaya Çıkma Belirtileri

 • Ayak bileklerinde şişlikler yani ödemler oluşur.
 • Vücutta biriken toksinler yüzünden alt ekstremitelerde ağırlaşma hissi meydana gelir.
 • Kramp ve ayakların sürekli soğuması söz konusudur.
 • Damarlarda varis görülmeye başlar.
 • Ciltte kendiliğinden meydana gelen morluklar görülür.

Selülite Ne İyi Gelir?

Selülit Neden Olur?

 1. Kalıtsal ve genetik faktörler selülit oluşumuna neden olur. Genetik olarak selülit oluşumuna yatkın kişilerin mutlaka beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.
 2. Aşırı hareketsiz bir yaşam şekli de selülitin oluşmasına sebep olur. Düzenli olarak egzersiz yapılması kan dolaşımını hızlandırır ve aynı zamanda yağ hücrelerinin yakılmasını sağlar. Hareket eden kişilerde daha az selülit görünürken hareketsiz kişilerde selülit oluşumu çok daha fazladır.
 3. Yanlış ve kötü beslenme de selülit oluşumunu tetikleyen nedenler arasındadır. Özellikle kalori bakımından yüksek besinler tüketmek yağ hücrelerinde artışa sebebiyet vererek selülit oluşumunu artırır.
 4. Vücuttaki kan dolaşımını engelleyen stres nedeni ile toksinler ve zararlı atıklar vücuttan atılamadığı için selülite neden olur.
 5. Sigara ve alkol tüketimi de selülit nedenlerindendir. Vücutta biriken toksinlerin atılmasını engelleyen sigara ve alkol toksinlerin temizlenmesini de engelleyen faktörlerden olduğu gibi kan dolaşımı üzerinde de kötü etkileri vardır.
 6. Dar kıyafetler giymek veya yüksek topuklu ayakkabılarla dolaşmak da kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler ve ödem sorununa sebebiyet verir.
 7. Çok uzun süreler ayakta kalmak da kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyerek hem selülit, hem de varis oluşumuna neden olur.
 8. Yüksek östrojen seviyesine neden olan hormonal faktörler de selülite ve ödeme yol açar. Özellikle ergenlik dönemi, gebelik, menopoz süreçlerinde, doğum kontrol hapı kullanımında veya premenstrüel sendrom söz konusu olduğunda hormonlarda dengesizlik meydana gelerek selülit oluşumu artış gösterir.
 9. Toksinlerin ortadan kaldırılmasını engelleyen dolaşım bozuklukları da selülite neden olmaktadır.

Selüliti Yok Eden Doğal Tedavi Yöntemleri

Doğal yöntemlerle selülitten kurtulmak söz konusudur. Size önereceğimiz tedavilerle siz de selülit sorununuzu çözebilirsiniz.

Selülite Ne İyi Gelir?

Avokado: Cildin nemlenmesini sağlayan Avokado selülite de iyi gelmektedir.

Malzemeler

 • 1 adet olgunlaşmış Avokado
 • 2 çorba kaşığı yulaf
 • 2 çorba kaşığı doğal zeytinyağı

Yapılışı

 • Avokadoyu ikiye bölün ve çekirdeğini ayırın.
 • Meyve kısmını bir kaşık yardımı ile kabuktan sıyırarak bir tabağa koyun ve çatal yardımı ile ezin.
 • Zeytinyağı ve yulafı da avokadonun içine ekleyerek homojen hale gelene dek karıştırın.
 • Selülitli bölgeye bu karışımı sürüp hafif şekilde masaj yapın ve 25 dakika kadar bekletip sonrasında soğuk su ile yıkayın.
 • Haftada 3 defa tekrarlamak etkili sonuçlar almaya neden olacaktır.

Selülitli cilt - sağlıklı cilt

Kahve

Selülitle savaşmak için Türk kahvesini kullanabilirsiniz. Kafeinin etkisi selülit sorunundan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Malzemeler:

 • 100 gram yani yarım kahve fincanı çekilmiş Türk kahvesi
 • 2 çorba kaşığı toz şeker
 • 2 çorba kaşığı tuz
 • Çeyrek kahve fincanı badem yağı
 • Çeyrek kahve fincanı zeytinyağı

Yapılışı:

 • Tüm malzemeleri bir kabın içinde homojen bir karışım elde edene dek karıştırın.
 • Selülitli bölgelere sürerek uygulayın ve 15 dakika sonra soğuk su ile yıkayın.
 • Uygulamayı her gün duştan önce veya sonra tekrarlayın.

Selülite İyi Gelen Diğer Yöntemler:

Selülitlerle savaşmak istiyorsanız soğuk su ile duş alma yöntemini deneyebilirsiniz. Soğuk su cildin sıkılaşmasına ve daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasına, kan dolaşımının hızlanmasına neden olur. Küvetin içini buzlarla doldurup bir müddet içinde kalmak da selülitlere iyi gelen yöntemler arasındadır.

Sağlıklı beslenme de selülit oluşumunu engeller. Alkol ve sigaradan uzak durmak, asitli içecekleri tüketmemek de selülit oluşumunu azaltan nedenler arasındadır. Beslenmeye ek olarak her gün düzenli şekilde egzersiz yapmak da selülitlerden kurtulmak için son derece önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.