Saçkıran Nedir? Ne İyi Gelir?

Saçkıran çoklu saç kaybı hastalığı olarak bilinmektedir. Saçkıran hastalığı, genel olarak mantar kaynaklı oluşmaktadır.  Saçkıran neden olur, nasıl tedavi edilir?

Bu nedenle; insandan hayvana veya hayvandan insana geçebilmektedir. Bunun yanında çağımızın en büyük sorunu olarak kabul gören stres de önemli derece bu hastalıkta etken rol oynamaktadır. Saçkıran, genel olarak öngörülmeyen saç kaybına neden olan bir otoimmün hastalık türüdür.

Saçkıranın Sebepleri

Bu hastalıkta, beyaz kan hücreleri saç köklerine savaş açar ve saçların büyümesine engel olduğu gibi saçların da dökülmesine neden olur.

Saçkıran Hastalığının Belirtileri

  • Saçkıranın en büyük belirtisi düzensiz olarak oluşan saç kaybı yani saçların yaygın olarak dökülmesi ve bölgesel olarak yoğun cilt hastalıklarından etkilenme durumlarıdır.
  • Sakal veya kirpiklerin bir kısmında da dökülme gözlemlenilebilir.
  • Saç dökülmesi gözlemlenebilmeden önce saç dökülmesi olacak bölgede kaşıntı veya yanma gözlemlenilebilir.
  • Saç kaybı belirtileri birkaç hafta içinde kaşıntı oluşması ile birlikte aniden dökülme sonrasında sonuçlanmaktadır.

Saçkırana İyi Gelen Doğal Tedaviler

Saçkırana iyi gelen şeyler nelerdir?

Sarımsak Kürü

Sarımsak saçkıran konusunda en etkili tedavi yöntemlerinden birisi olarak bilinmektedir. Sarımsak kürü, kısa bir zaman içerisinde saçların çıkmasına olumlu derece de etki etmektedir.

Sarımsak kürü için gerekli olan malzemeler; Bir veya iki diş sarımsağı, üç yemek kaşığı zeytinyağına ekleyerek, bu iki karışım üzerine üç yemek kaşığı bal eklenir. Bu kür; sarımsakları ezerek püre haline getirilerek hazırlanır. Bunun ardından zeytinyağı ve bal eklenir. Bu oluşumun ardından, saç üzerinde dökülme gözlemlenilen bölgeye uygulanır. Saç üzerinde yaklaşık yarım saat kadar bekletilir ve bu uygulama iki hafta içerisinde günde iki ya da üç defa uygulanır. Bu kür ile tedaviden sonuç alma oranı oldukça yüksek olmaktadır.

Elma Sirkesi Tedavisi

Elma sirkesi doğal içeriği gereği ile cilt sorunlarını tedavi amacı ile kullanılır. Mantar hastalığı içinde oldukça etkili bir faktördür. Elma sirkesi ile uygulanılacak karışım: Elma sirkesi, pamuk veya pamuklu bir ürün ile başarılı bir şekilde uygulanması mümkün olabilmektedir. Ayrıca elma sirkesi vücuda tahrişe neden oluyor ise elma sirkesine su eklenilmelidir. Bir süre saç üzerinde bekletilir ve günde üç ya da dört defa uygulanılabilir. Bu uygulama toplamda üç hafta sürmelidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Bu kürün başarılı bir şekilde etki edebilmesi için mutlaka saf Hindistan cevizi yağı gerekmektedir. Bu kürü temiz saça doğrudan uygulayabilir ve bu uygulama esnasında saça hafifçe masaj yapmak sureti ile uygulayabilirsiniz.

Tuz Tedavisi

Tuz yaraların iyileşmesine olumlu etkide bulunması yanında yaralarında dezenfekte olmasına etki göstermektedir. Küçük bir kabın içerisine sıcak ile ılık arasında olan su ekleyin ardından yarım fincan tuz katın. On beş ya da yirmi dakika cilt üzerinde beklettikten sonra, temiz bir bez ile durulayınız. Normal tuz yerine deniz tuzunu da kullanabilirsiniz.

Limon Otu

Limon otu yaprakları ile ayran karıştırılır ve saç dökülmesi oluşan bölgeye uygulanır. Uygulama sonrasında; en fazla yarım saat bekletilir. Ilık su ile saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Greyfurt Kürü

Dört veya da Beş greyfurt tohum özü ile üç yemek kaşığı ılık su karıştırılarak saçkıran gözlemlenilen bölgeye uygulanılır. Bu kür günde iki veya da üç defa uygulanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.