Adet Sancılarına İyi Gelen 10 Doğal Yöntem


Adet sancısına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız hemen elinizin altında bulunan ve ağrılarınızı hafifletecek olan önerilerimize göz atabilirsiniz.Her ay bir kez dahi olsa yaşanan ve kadınların sıkıntılı anlar yaşamasına neden olan adet sancıları kramplar şeklinde kendini gösterdiğinde dayanılmaz bir hale gelebiliyor. Hafif ağrılarla bu süreci atlatanların yanı sıra ağrıdan kıvrananlar da yok değil.

Adet Sancılarına Ne İyi Gelir?

Sağlıkla alakalı ciddi bir durum söz konusu değilse artık adet sancılarını sorun etmeye de gerek yok zira evde yapılabilecek basit yöntemlerle bu dertten kurtulabilirsiniz.

1 – Sıcak Su Torbası

Adet sancısı için sıcak su torbası

Tam anlamı ile bir acil durum yardımcısı olan sıcak su torbası ile karın bölgenize yapacağınız kompresler sayesinde ağrı kesicilerin yarattığı etkiyi anında görebilirsiniz. Hassas midesi olanlar veya ilaç almak istemeyenler için son derece doğal bir yöntem olduğundan tercih edilebilir ancak yine de sıcak su torbasını dikkatli ve kontrollü şekilde kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

2 -Bol Su İçmek

Adetle beraber ortaya çıkan şişkinlik ve vücudun ödem tutması da sancılarla beraber durumu iyice zorlaştırabiliyor. Kaybedilen sıvı miktarını yerine koyabilmek ve gün içinde yaşanan halsizliği yok edebilmek için bolca su içmek gerekiyor. Adet döneminde bol su tüketmek hem sindirim sisteminin düzenlenmesine, hem de daha güçlü, enerjik hissetmeye neden olduğu gibi, sancılara da iyi geliyor.

3 -Egzersiz Yapmak

Adet halinde iken egzersiz yapmak belki de size mümkün görünmüyor ancak küçük esneme hareketleri yapmak veya basit günlük egzersizler sayesinde yaşadığınız adet sancılarının daha da azalacağını göreceksiniz. Fiziki açıdan iyi geldiği kadar ruhen de ferahlamanızı sağlayacak basit egzersizler içinde yoga belki de en uygunudur diyebiliriz. Aşırı zorlanmayacağınız süreler boyunca yoga yaparak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

4 – Zencefil Çayı İçmek

Adet sancısının ortaya çıkmasına neden olan hormonlar üzerinde etkili olan zencefil çayı daha bilimsel yöntemler arayanlar için son derece ideal. Adet süresince günde 1-2 fincan kök veya toz zencefil çayı tüketmek ağrılar üzerinde çok faydalı olacaktır.

5 – Rezene Çayı İçmek

Mide üzerinde son derece etkili olan ve kas ağrılarına da iyi geldiği bilinen rezene artık bebeklerde de kullanılmaya başlandı. Zencefilden hoşlanmayanlar alternatif olarak rezene çayını tüketerek son derece sağlıklı ve doğal bir yöntemle adet sancılarını hafifletebilirler.

6 – Lavanta Çayı

Uyku düzenini bile bozabilen adet sancıları kişilerin huysuzlaşmasını veya sinirli olmalarını da sağlayabiliyor. Bu tip durumlarda ağrı çok daha fazla hissedildiği için uyku düzenini de mutlaka sağlamak gerekiyor. Uyuduğunuz odaya lavanta keseleri yerleştirmek daha rahat uykuya dalmanıza neden olacaktır.

Adet sancıları için pekmez

7 – Pekmez Tüketmek

Pek çok vitamin ve mineral içeren pekmez adet sancılarının şiddetini azaltmasıyla da biliniyor. Adet olurken kaybedilen kanın yerine koyulmasında da pekmezin rolü büyük. Kahvaltılarda sık sık pekmez tüketmek sağlıklı bir adet dönemi için şart.

8 – Beslenmeye Dikkat

Daha az ağrılı bir adet dönemi geçirmek niyetindeyseniz beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. bol bol balık tüketmek, et yemek, koyu renkli yaprağı olan sebzelere ağırlık vermek, tahıl, fıstık, ceviz ve susam gibi yağlı tohumlarla beslenmek de ağrıların şiddetini hafifletecektir.

Adet sancılarına ne iyi gelir?

9 – E Vitamini Takviyesi

E vitamininin vücut için çok sayıda faydası vardır ki özelikle adet döneminde magnezyum seviyesinde düşme söz konusu olur. E vitamini takviyesi ile magnezyum içeren ilaçlar ağrılarınızı daha hafif geçirmenizi sağlayacaktır. Kapsül olarak alabileceğiniz E vitamini beslenmenizle de destekleyebilirsiniz.

10 – Kafeini Azaltmak

Kafeinden uzak durmak da adet sancılarından kurtulmanın en etkili yöntemleri arasında yer alıyor. Her ne kadar adet dönemi dışında kafeinli içecek ve yiyecekler tüketiyor olsanız da bu dönemde azaltmak son derece önemli. Özellikle adet döneminde çay, kahve ve kola benzeri kafein içeren içecekleri tüketmemek, çikolata ve tatlılardan da uzak durmakta yarar var.