Gribe Ne İyi Gelir? Evde Nasıl Tedavi Edilir?


Hava bir gün sıcak bir gün soğuk. Mevsim geçişlerinden dolayı çevremizde de sık sık gördüğümüz hastalıkların başında grip gelmektedir. Hem mevsimsel geçişlerin hem de daha pek çok hastalığın başlangıcı olabilen grip hakkında merak edilenleri hep birlikte öğreneceğiz. Ayrıca gribe nelerin iyi geldiğini ve bu dönemde özellikle kullanmanız gerekenleri de öğreneceğiz. Ayrıca uzak durmanız gerekenler ve daha fazlasını bulabileceğiniz yerdesiniz.

Kimi zaman ayakta geçirebileceğiniz kimi zaman da uzun bir süre yatmanız gereken bir hastalıktır, grip. Genellikle nezle ile karıştırılır ancak başlangıçta seyirleri aynı olsa da ilerlemeye başlayınca daha kötü bir basamak atlayan hastalıktır. Özellikle yaşlı ve çocuklarda daha olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Reçeteden önce gribe iyi gelen yiyecek ve içecekleri hep birlikte inceleyeceğiz. Sıkça görülen bu hastalık, bulaşıcıdır ve aynı zamanda farklı bünyelerde farklı hastalıklarında başlangıcını tetiklemektedir.

Kalabalık bir ortama girdiğiniz zaman çevrenizi incelediğinizde fark edebilirsiniz. Hapşırık ya da burun akıntısına tanıklık edebilirsiniz. Böyle durumlarda el teması, yakın nefes alma verme gibi durumlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Toplu taşıma araçlarına bindiğiniz zaman ise ellerinizi yıkayabileceğiniz ilk noktada ellerinizi temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz. Ayrıca çok fazla nokta ile temasta bulunmamalı kendinizi bu şekilde korumalısınız. Aynı zamanda dışardayken elinizi yüzünüze, burnunuza ya da ağzınıza kesinlikle dokunmamalısınız. Tedbir almadığınız zaman kötü sonuçlar doğurabilecek olan gribe iyi gelen besinleri hemen inceleyeceğiz.

Grip nasıl çabuk geçer?

Özellikle beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Balık, tavuk suyu çorba, haşlanmış sebzeler, sarımsak, soğan, bol yeşil salata, yeşil yapraklı sebzeler ve mevsim meyvelerini tüketmelisiniz. İyileşmenizde büyük etkisi olacaktır. Aynı zamanda bitki çaylarını da denemelisiniz. Özellikle limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, okaliptüs çayını tavsiye ederiz.

Grip tedavi yolları

Gribe iyi gelen şeyler

Özellikle tedavinizi aksatmamalısınız!

Eğer ki başlangıçta kendi kendinizin doktoru olduysanız ve ardından işe yaramadıysa, doktora gidip tedavi için gerekli ilaçları almalısınız. Özellikle yukarıda belirttiğimiz besinlerle beraber ilaçlarınızı aksatmazsanız çok başarılı şekilde, en kısa zamanda eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Bol bol istirahat edin!

Hastalık döneminin en önemli konusu tabi ki istirahattir. Gripten hemen kurtulmak ve bedenen daha fazla sıkıntı çekmemek için doktorunuzdan rapor talep edebilirsiniz. Böylece ortalama 3 gün içerisinde kendinizi daha da dinç hissedebilirsiniz.

Uykunuza dikkat edin!

Uyku, dinlenme

Bedenen var olan ağrılarınızdan kurtulmak için uyku düzeni çok önemlidir. Hücrelerin yenilenmesi ve kendinizi daha sağlıklı hissedebilmeniz için günlük ortalama en az 8 saat uyumalısınız. Özellikle akşam saat 22:00 ile sabah saat 7:00 arasında uykuda olmanız ekstra şifa olacaktır.

Sıvı tüketimine dikkat!

Zaten gün boyu tüketmeniz gereken ortalama 3 litre su bulunmaktadır. Eğer hasta olduğunuz zaman bu miktarı azaltırsanız tabi ki sağlığınız için hiç iyi bir şey yapmış olmazsınız. Bol bol su tüketmeli hatta bunun yanı sıra; ıhlamur, kuşburnu, ahududu, yasemin ve okaliptüs çayını da ihmal etmemelisiniz.

Beslenmenize dikkat edin!

Düzenli ve sağlıklı beslenerek hem bedenen hem de zihnen sağlığınıza hemen kavuşabileceğinizi bilmelisiniz. Bedenen ağrılarınızı gidermek ve tabi ki psikolojik olarak da hastalık stresinden kurtulmak için sağlıklı beslenmeniz gerekir. C vitamini ağırlıklı olarak bir beslenme düzeni sağlamalısınız. Turunçgiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler kesinlikle vücut ağrılarınıza iyi gelecek ve mevsim meyveleri ile de sağlığınız için en güzel seçimi yapmış olacaksınız.

Burada tabi ki doktorunuzun tavsiyeleri ve ilaç tedavisini de aksatmamanız gereklidir. Böylece hemen eski sağlığınıza kavuşabilir, hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.