Karaciğer Hastalığının 7 Belirtisi


Vücudumuzun bize yaptığı uyarılarla karaciğer hastalığını anlamamız mümkün. Bu belirtileri dikkate alarak karaciğerinizin sağlığını korumak için kontroller yaptırabilirsiniz.Vücuttaki birçok organın düzenli ve verimli çalışabilmesi için büyük bir paya sahip olan karaciğerin önemi yadsınmaz bir gerçek.

Karaciğer hastalığı şiddeti kademeli olarak yavaş yavaş kendini gösterdiği için uyarıları dikkate almak gerekir. Bu nedenle karaciğer rahatsızlığının en ufak belirtisi ile doktora başvurduğunuzda erken müdahale sayesinde en kısa sürede tedavi başlar.

Karaciğer hastalığının sinyallerini veren ipuçlarına göz atmanızı öneririz.

Karaciğer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

1- Cilt değişikliği

Sebepsiz  morarmalar ve deri altı kanamaları karaciğerin yetersiz çalıştığının bir belirtisidir.

2- Sindirim sorunları

sindirim rahatsızlıkları

Sindirim bozuklukları, düzensizlikler ve safra yollarında ağrı meydana gelir.

3- Hormonal Değişiklikler

Hormon sentezindeki düzensizlikler erkek hastalarda daha fazla meydana gelir. (özellikle alkol kullanımı olanlarda) Feminizasyon (dişileşme) alkolik hastalarda daha fazla görülmektedir. Bu durum göğüste ve saç türünün değişmesi ile ortaya çıkmaktadır.

4- Zehirlenme belirtileri

Akut karaciğer zehirlenmesi semptomları: karaciğerde ağrı, yüksek ateş, bulantı ve kusma, halsizlik

5- Sinir Sistemi Bozuklukları

sinir

Akut ve kronik karaciğer patolojisi, vücuttaki sistemik dolaşıma girer ve nörolojik çeşitli rahatsızlıklara sebep olan amonyak ile nötralize süreci zayıflayarak yavaşlar. Sebepsiz yorgunluk, uykusuzluk, isteksizlik gibi durumların sebebi de budur.

6- Kanın Pıhtılaşmaması durumu

Kanın pıhtılaşmaması, yani fazla sıvı kan da karaciğer rahatsızlığının belirtisidir. Burun, mide ve bağırsakta kanamalar, deri altı kanamaları bu duruma örnektir. Ayrıca adet kanamasında da bu belirtiler görülebilir.

7- Kemiklerde Ağrı

Bazı karaciğer hastaları pratiroid hormonu ve türevlerinde kemik yapısını etkileyen artışa sebep olur. Bu hastalıkla birlikte;

  • kemiklerde ağrı,
  • spontan kırıklar
  • kemik deformitesi durumları meydana gelir.