Isı Bandı Nedir? Termal Bandın Faydaları Nelerdir?

Isı bandı nedir? Termal bant ne işe yarar? Özellikle kış aylarında daha çok kullanılan ısı bandının faydaları nelerdir? İşte size merak ettikleriniz…

Isı bandı ya da diğer ismi ile termal bant; eczanelerde satılan ve ilaçlı bez içine yerleştirilmiş kimyasal ile kas gevşetmeye yarayan bir banttır. Bunun birkaç çeşidi bulunmaktadır. Yakı bandı, ısı bandı ya da termal bant olarak geçmektedir.

Termal Bant Nedir? Nasıl Kullanılır?

Özellikle; bel, omuz, boyun, bacak ağrıları, çeşitli fıtık ya da eklem kayması, kas sıkışması, artrit, burkulmalar ve incinmeler veya kas gerilmelerinde doktor tarafından ya da eczacınız tarafından tavsiye edilmektedir.

Günlük hayatınızda bazen yaptığınız ters bir hareketten kaynaklı ya da bazen soğukta kalma gibi durumlardan kaynaklı olan kas tutulmalarını gidermek için ısı bandı kullanabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay ve tek başına uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden biridir.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı kas gerilmesi ya da ağrısı yaşarsanız ısı bandı termal bant kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce mutlaka içeriğini okumalı hatta dilerseniz eczacınıza danışabilirsiniz. Var olan birkaç çeşit içerisinden size en uygun olanı tavsiye edecektir. Çünkü alerjik bünyeler, çocuklar ve hassas cilt yapısı olan kişilerin kullanımına uygun değildir.

Isı Bandının Faydaları Nelerdir?

Isı bandının faydaları nelerdir?

  • 2 güne kadar çıkartmadan kullanabilme imkanı
  • Çok hassas olmadığı sürece her cilt tipinde kullanabilme
  • Ağrıları 10 dakika gibi kısa sürede keser
  • Günlük hayatı ve becerileri olumsuz etkilemez
  • 7 yaşın üzerinde herkes kullanabilir.
  • Ağrı kesici içmenize gerek kalmaz.

Özellikle ağrıyan ya da kasılan bölgeye direkt olarak yapıştırılan ısı bandı; ağrılı bölgeye nüfuz eden kimyasallar sayesinde gevşeyerek rahatlar. Bunun için doktora gitmeye gerek yoktur. Doktordan önce siz kendi hassasiyet durumlarınızı tespit ederek direkt olarak eczaneden satın alarak ağrılı bölgeye yapıştırabilir ve kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Isı Bandı Nasıl Kullanılır?

Örneğin sırtınızda bir nokta ağrıyor ve kolunuzu oynatmakta zorluk çekiyorsanız, kesinlikle ısı bandı kullanabilirsiniz. Isı bandını ağrıyan noktaya yapıştırın ve ardından normal hayatınıza devam edin. Ortalama 1 saat içerisinde bölgenin ısındığını ve kas ağrınızın azalmaya başladığını fark edebilirsiniz.

Termal bant nedir?

Isı Bandı Zararlı Etkileri Nelerdir?

Isı bandı ortalama 8 saat boyunca kullanılabilen bir banttır. Her gün düzenli olarak kullanmamakta fayda vardır. Çünkü hem kimyasal içermekte hem de her gün uygulanırsa farklı cilt problemlerine yok açmaktadır. Ortalama 16 sat etkisi vardır. Yani aynı gün içerisinde sadece 1 kere uygulanmalıdır. Özellikle mümkün ise gece yatarken ısı bandını yapıştırıp sabah uyandığınız zaman çıkarabilir ve sabah kalktığınızda faydasını rahatlıkla görebilirsiniz. Acı veren bir durumu yoktur. Termal bant sadece yapıştırdığınız bölgeyi ısıtarak kaslarınızın gevşemesini ve rahatça hareket edebilmenizi sağlamaktadır. Böylece hem ağrılarınızdan kurtulmuş olursunuz hem de gününüze daha rahat devam edebilirsiniz. Olumsuz ve beklenmeyen etkilerde kullanım talimatlarını okumanız tavsiye edilir.

Isı Bandını Kimler Kullanamaz?

Isı bandının kullanımı kolaydır. Ancak herkes kullanamaz. Özellikle eczaneden satın alırken eczacınıza danışmalısınız. Size vereceği bilgileri özenle dinlemeli ve uygulamalısınız. Ayrıca alacağınız ıs bandının içerisinde yer alan kullanım bilgilerini okumalısınız ki daha sağlıklı sonuçlar alabilesiniz. Isı bandını çocuklar, alerjisi olanlar ve cilt hassasiyeti olanlar kullanamaz. Zaten ısı bandını alırken eczacınızın vereceği bilgiler doğrultusunda ve prospektüste yazan bilgilerden yararlanarak kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.