Boyun Kireçlenmesi Neden Olur?


Boyun kireçlenmesi, boyunda bulunan kasların fazla gerilmesi ya da yırtılmasından kaynaklanır. Yetişkin bireylerde görülme ihtimali daha yüksek olan bu rahatsızlığın tüm detayları… Boyun kireçlenmesinde tanının önemi nedir?

Boyun Kireçlenmesi Neden Olur?

Doktordan önce merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken tüm bilgler…

Belirtileri dikkate almak gerekiyor

Hareket ettikçe kötüleşen boyun ağrısı varsa, boyunda bir sertlik hissediliyorsa boyun kireçlenmesi yaşıyor olabilirsiniz. Bu belirtileri dikkate almak tedavi süreci için büyük önem arz etmektedir. Boynunuzun hareket alanı kısıtlanmaya başladıysa, kulaklarda da çınlama meydana geliyorsa doktorla görüşmeniz gerekiyor.

Pek çok nedeni olabilir

Boyun kireçlenmesi; spor yaparken zorlandığı zaman meydana gelebileceği gibi, yanlış yastık kullanımı nedeniyle de oluşabiliyor.

  • Trafik kazaları
  • Ani ve sert darbeler
  • Boynu gereğinden çok daha fazla hareket yapmaya zorlamak da uzmanlar tarafından başlıca nedenler arasında gösteriliyor

Boyun kireçlenmesinde tanı önem taşıyor

İlgili branş hekimleri tarafından yapılan muayenenin ardından radyolojik incelemeler yapılabilmektedir. Bu amaçlarla MR ya da düz röntgen filmi gibi tetikler tanıyı görebilmek adına yapılmaya devam etmektedir. Ortada olan muayene bulgularınca hangisinin seçileceğine hekimler karar vermektedir. Bazı hastalarda teşhis koyabilmek için EMG incelemesi de gerekebiliyor.

Boyun kireçlenmesi nedir?

Birçok farklı tedavi yöntemi mevcut

Boyun kireçlenmesinde tedavi sürecine; bulgular göz önüne alınarak karar veriliyor.

  • İlaç tedavisi
  • Yatak istirahati
  • Cerrahi müdahale
  • Fizik tedavi
  • Egzersiz programı,
  • bel Enjeksiyonları (bel bölgesine iğne) gibi farklı yöntemlere başvurulabiliyor.

Tedavi sonrasındaki sürece de dikkat etmek gerekiyor

Boyun kireçlenmesi tedavisinin ardından mevcut bulgularının tekrardan değerlendirilmesi gerekiyor. Bu bulgulara göre hastalar, yeniden izlenmeye alınıyor. Ek bir yatak istirahatı süreci öneriliyor ve hekim tarafından önerilen bir egzersiz programı varsa bu da aktarılmadan sürdürülmesi mühim tedavilere ekleniyor.

Boyun kireçlenmesinde doğru bilinen yanlışlar

Her rahatsızlıkta olduğu gibi boyun kireçlenmesiyle ilgili de doğru bilinen birtakım yanlış bilgiler bulunuyor. Özellikle gündelik yaşamı büyük oranda etkileyen sağlıkla ilgili bilgi sahibi olurken dikkat etmek gerekiyor. Boyun kireçlenmesine bağlı olarak gerçekleşen ağrıların yoğun olduğu dönemlerde hekimler tarafından reçetelere yazılan boyunluklar ağrıların önüne geçmeye yardım ediyor. Medikal malzemeleri satan yerlerden alınabilen boyunlukları sürekli olarak kullanmak ise, boyun kaslarının zayıflamasına neden oluyor.