Diz Ağrısı Neden Olur?

Son zamanlarda sık sık diz ağrısı yaşıyorsanız ve bunu nasıl tedavi edeceğinizi bilmiyorsanız doktordan önce bu önerilere bakmanızda fayda var. Diz ağrılarına iyi gelen doğal yöntemler ve ağrıların sebepleri…

Günümüzde pek çok kişi sağlık sorunları yüzünden zor zamanlar yaşıyor. Bunlardan birisi ise diz ağrısıdır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, çoğunlukla halsiz ve keyifsiz bir ruh halinde bulunur. Ağrının verdiği acı yüzünden kişiler tüm gün boyunca zorluklar çeker. Dolayısıyla hayat onlar için keyif alınmaz bir hale gelir. Özellikle ihmal edilen diz ağrıları zamanla hastayı daha da zorlamaya başlar.

Diz ağrısının yol açtığı zorlukları düşünerek, bu sağlık durumunun önüne geçebilmek adına sizlere diz ağrısı ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik. İhmal edilen bir diz ağrınız var, harekette zorluk yaşıyor ve günlük yaşamınıza devam etmek isterken zorlanıyorsanız sizlere vereceğimiz önerileri uygulayarak çözüm bulabilirsiniz. Şimdi gelin sizlerle bu bilgileri inceleyelim.

Diz Ağrısının Sebepleri

Uzun süredir devam eden diz ağrısı günlük yaşamını etkileyen, oldukça zor zamanlara neden olan bir sağlık sorunudur. Peki bu sorunun sebepleri ne olabilir? Sizlerin oldukça merak ettiği diz ağrısının nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

 1. Diz eklemlerinde bulunan zarlarda bazen kalınlaşma oluşabilir. Bu durumun oluşması halinde doktora danışmanız tavsiye edilir.
 2. Ayak biçiminiz düztaban ise diz ağrısı yaşayabilirsiniz.
 3. Ergenlik döneminde boy uzama zamanlarında diz ve kemik ağrısı meydana gelebilir.
 4. Kemiklerdeki olası enfeksiyon sebebiyle ağrı oluşabilir.
 5. İleri yaştaki kişilerde zaman zaman kemik erimesi veya kireçlenme olması sonucu yaşanabilir.
 6. Doğuştan gelen kemik ve kas hastalıkları sebebiyle diz ağrısı oluşabilir.
 7. Hareketsiz bir yaşam biçimine sahip olunması durumunda yani sık hareket etmeyen kişilerde olabilir.
 8. Genellikle sporcularda bulunan menüsküslerin zarar görmesi halinde diz ağısı yaşanabilir.
 9. Yaş ve boy oranına göre fazla kiloya sahip olunması halinde, dizler üzerinde artan yükler sebebiyle yaşanabilir.
 10. Diz ağrısı dışında şişme ve kilitlenme sorunları da mevcut ise kemiklerde tümör bulunabilir.

Diz Ağrısı Tedavisi için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Diz ağrısı, ihmal edilmemesi gereken ve mutlaka doktor gözetiminde olması gereken bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununa çözüm bulunması için ortopedi bölümüne muayene olmak gerekir. Doktorun ağrıya sebep olan durumu tespit etmesinden sonra gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemleri ilaç ve cerrahi olabilir. Doktorun uygun görmesi durumunda dizlik kullanılması, dizlerdeki ağrıyı hafifletebilir.

Gelişen teknoloji sayesinde uygulanmaya başlanan kök hücre tedavisi de diz ağrıları için kullanılabilir. Elbette bu tedavi yöntemi, doktorları uygun görülmesi halinde yapılır. Kök hücre tedavisi ile eklemlerde bulunan kıkırdak yapısı yenilenir.

Diz Ağrısına İyi Gelen Doğal Tedaviler

Diz Ağrısını Hafifleten Egzersizler

Diz ağrılarınız için evde yapabileceğiniz yöntemlerden biri de egzersiz yapmaktır. Evde yapacağınız birkaç egzersiz ile diz ağrınızı hafifletebilirsiniz. Bu egzersizi düzenli ve dikkatli bir şekilde yapmanız halinde etkili olacağını da belirtmek isteriz. Bir diğer önemli nokta ise diz ağrınızı doktora göstermeden egzersiz yapmayınız. Önemli bir sorun bulunmaması halinde önerdiğimiz egzersizleri yapabilirsiniz. İşte diz ağrınız için egzersiz önerileri;

 • Yüzmek, kasların aynı anda çalışarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan bir spordur. Diz ağrınızın hafiflemesi adına yüzebilirsiniz.
 • Ayaklarınızı sabit tutarak yapacağınız squat ile ağrılarınızın dinmesini sağlayabilirsiniz.
 • Gün içerisinde yürüyüş için zaman ayırmalısınız. Günde en az 45 dakika yapacağınız tempolu yürüyüş ile kireçlenmeye engel olabilir, ağrılarınızı dindirebilir ve formda kalabilirsiniz.
 • Diz ağrılarınızın hafiflemesi için diz kapaklarınızın aktif olarak çalışması gerekmektedir. Bu egzersiz uygulanırken önce bir dizinizi öne atmalı ve geri çekmelisiniz. Bu işlemi her iki diziniz için de tek tek yapabilirsiniz. Göreceksiniz ki ağrınız zamanla hafifleyecek ve geçecektir.
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.