Sürekli Aç Hissetmenizin 11 Nedeni


Yemek yiyor ve buna rağmen kısa bir süre sonra acıkıyorsanız, işte bu durumda bir sıkıntı var demektir. Sürekli aç hissediyorsanız bunun bazı sebepleri vardır.

Şimdi hep birlikte bunun nedenlerini öğreneceğiz. İşte size; sürekli aç hissetmenizin 11 nedeni…

Karbonhidrat Tüketiyorsanız…

Özellikle unlu mamulleri çok sık tüketiyorsanız, fazla karbonhidrat alıyorsanız, aç hissetmeniz oldukça normaldir. Daha çok lifli gıdalar tüketerek bu açlık hissini giderebilirsiniz.

Düzensiz Uyumak

Uyku düzeni insan hayatı için aslında en önemli detaylardandır. Vücudumuz gece saat 22.30’dan sonra uykuya dalmalı ve sabah ortalama 07.00 civarında uyanmalıdır. Günlük olarak en fazla 8 saat uyku yeterli olacaktır. Sağlıklı bir beden istiyorsanız ve tabi ki beslenmenizin de düzenli gitmesini istiyorsanız, düzensiz uyku sorununu çözmelisiniz. Çünkü uykusuz kalmak ya da aşırı uyumak karbonhidrat ihtiyacını arttırır.

Besin Değeri Düşük Yiyecekler

Sürekli kalori hesabı yapmak ve bu yüzden sürekli aç kalmak, besin değer düşük yiyecekler tüketmek oldukça zararlıdır. Sağlıksız bir zayıflama uğruna aç kalır ve daha sonra hastalanabilirsiniz. Besin değeri düşün olan yiyecekleri yerseniz sürekli aç kalırsınız ve yeme hissiniz hiç gitmez.

Zayıflamak uğruna kalori hesabı yapmak ve aslında besin değeri açısından oldukça düşük olan yiyecekleri tüketmek, aç hissetme sebepleri arasında yer alıyor. Marketlerde satılan diyet ürünlerin birçoğu oldukça düşük kalorili olsa da besin açısından neredeyse hiçbir değer taşımıyor. Bu yiyecekleri tüketerek günü geçirmeye çalışmak da açlığı artırıyor.

Her zaman aç hissediyorsanız...

Az Protein Tüketimi

Süt, yoğurt, yumurta, balık, mantar ve buna benzer protein ağırlıklı beslenmezseniz, en azından her sabah 1 tane yumurta yemezseniz gün boyu kendinizi aç hissedebilirsiniz. Tok kalmak ve sağlıklı beslenmek için proteinin önemi oldukça büyüktür.

Az Su içmek

Her saat 2 bardak su içmek otomatikman tok hissetmeniz sağlayacaktır. Aç hissetmenin en temel sebeplerinden biri de tabi ki susuz kalmaktır. Aç hissetmek istemiyorsanız mutlaka her saat 2 bardak su için.

Hipertiroid

Özellikle yıl içerisinde düzenli doktor kontrolüne gidiyorsanız ölçtürmeniz gereken şey; tiroid hormonudur. Özellikle kadınlar için büyük risk olan tiroid kontrol edilmediği zaman büyük sıkıntılara yol açmaktadır.

Öğün Atlamak

Güne kesinlikle sabah kahvaltısı ile başlamalı ve öğle yemeği ile akşam yemeği zamanınızı da kaçırmamalısınız. Özellikle ara öğünlerde ceviz ya da 1 adet taze meyve tüketmek size çok iyi gelecektir.

Fazla Alkol Tüketimi

Öncelikle karnınız açken alkol almak olukça risklidir. Hem midenize hem de sağlığınıza farklı etkileri olacaktır. Bunun için alkol tüketiminden uzak durmalısınız. Eğer aşırıya kaçmadan alıyorsanız ise öncelikle yemeğinizi yemelisiniz.

fast food

Hızlı Yemek Yemek

Hızlı yemek yemek, yemeği sıcak ve acele yemek oldukça risklidir. Hem hızlı yediğiniz zaman öğütmekte sıkıntı çeker hem de sıcak yerseniz daha fazla kaloriye sebep olabilirsiniz. Yavaş yemek ve iyi çiğnemek en önemli detaydır.

Stres

Stresli bir hayatınız varsa ve siz kendinizi sürekli aç hissediyorsanız, öncelikle stresinizi azaltmalı ve yemek yeme hissinizden kurtulmalısınız. Sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey budur.

Aşırı Spor Yapmak

Düzenli besleniyorsunuz ancak yine de açlık hissediyorsunuz. Her gün oldukça fazla spor yapanların başına gelen en büyük şey budur. İhtiyacınızdan fazla enerji sarf etmek sürekli aç olmanızı sağlayacaktır. Bunun için harcadığınız enerji ile doğru orantılı besin almalısınız.