Glutatyon Nedir? Faydaları Nelerdir?

Genç kalabilmek için birçok kişinin başvurduğu yöntemlerden biri olan glutatyon, son zamanlarda herkesin merak ettiği konular arasında yerini almıştır. Peki, glutatyon nedir? faydaları nelerdir? İşte glutatyon ve glutatyon ile ilgili ayrıntılar:

Glutatyon Nedir?

Glutatyon, vücudumuzda bulunan bir moleküldür. Üç önemli aminoasitten oluşur ve vücudumuz içerisinde doğal olarak oluşur. Önemli bir antioksidan olan glutatyon, vücudumuzun zararlı kimyasallara karşı korunmasında büyük bir rol oynar. Sürekli kimyasallara maruz kalanlar ve hormonal bozukluk tehlikesi ile karşı karşıya kalanlar için glutatyon seviyesini artırmak mümkündür. Glutatyon seviyesini artırmanın dışında vücuda ek glutatyon takviyesi yapma imkanı da vardır.

Glutatyonun Faydaları

Glutatyon, birçok önemli fonksiyonlara sahiptir:

  • DNA’nın üretilmesi, proteinlerin ve hücrelerin yapı taşlarını oluşturması
  • Bağışıklık fonksiyonunu desteklemesi
  • Sperm hücreleri oluşturması
  • Serbest radikalleri parçalaması
  • Belirli enzimlerin işlevine yardımcı olması
  • C ve E vitaminlerini yenilemesi
  • Beyindeki civayı atması
  • Karaciğer ve safra kesesinin yağlarla baş etmesine yardımcı olması
  • Düzenli hücre ölümüne yardımcı olması (apoptoz olarak bilinen bir işlem)

Karaciğer Hastalığında Hücre Hasarının Azaltır

Hepatit , alkol kötüye kullanımı ve yağlı karaciğer hastalığının tümü karaciğer hücrelerine zarar verir.

2017’de yapılan bir klinik araştırmasında, glutatyonun antioksidan özellikleri ve detoksifikasyon potansiyeli nedeniyle alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının tedavisine yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

Parkinson hastalığının semptomlarını azaltır

Yapılan araştırmalarda, bulgular, enjekte edilen glutatyonu potansiyel bir terapi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Cilt Sağlığını Destekler

Oksidatif stres, hastalarda glutatyon rezervlerini düşürür. Antioksidatif aktivitede ortaya çıkan düşüş akne oluşumlarını tetikleyebilir, sürekli düşük antioksidanlar ise cilt sağlığını kötüleştirecektir.

Artan glutatyon seviyeleri oksidatif stresi nötralize ederek ve cilt yenilenmesini teşvik ederek sivilcenizi azaltabilir.

Glutatyonun cilt sağlığına faydaları

Cildi Güzelleştirir

İlginç bir şekilde, glutatyon sağlıklı kadınlarda cildi aydınlatır. Koyu pigmentler (melanin) yapan cilt hücrelerinin aktivitesini azaltır. Bu nedenle, özellikle yaşlanma ile ortaya çıkan glutatyon koyu cilt lekelerinin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Ağır Metalleri Temizler

Vücut içerisinde biriken ağır metalleri ve kimyasalları temizleme özelliğine sahip olan glutatyon, hızlı bir şekilde temizleme işlemini yapabiliyor. Meyve ve sebzelerde bulunan kimyasal kirlerden kurtulmak, et ve süt ürünlerinde bulunan hormonlar ve antibiyotiklerden arınmak için glutatyon bire bir.

Kanser İlerlemesini Önler

Bazı araştırmalar, glutatyonun kanserin ilerlemesini önlemede rol oynadığını göstermektedir.

Kas Performansını Artırıyor

Özellikle sporcular için çok önemli bir moleküldür. Kas gücü ve verimliliği artırır. Güç ve kuvvet sağlayarak iş verimliliğini en üst düzeye çıkarır.

Beden ve Ruh İçin Enerji Sağlıyor

Vücuda ek enerji yükleyen glutatyon, enerji üretiminde oldukça etkilidir. Vücut için çok önemli faydaları bulunan bu molekülün mitokondri ile birlikte kullanımında beden içerisinde adeta enerji patlamaları yaşanabilir. Daha çok çalışan ve enerji kullanan hücrelerin mitokondrisi daha çok olur.

Detoks Jimnastiği Yaptırıyor

Glutatyon, enerji kaynağı ve ağır metalleri temizleme haricinde detoks ustası olması ile de cilde birçok yarar sağlıyor. Toksinlerden arınmak söz konusu olduğunda bu işi büyük bir ustalıkla yapan glutatyon, en büyük detoks organımız olan karaciğer için en önemli moleküllerden bir tanesi. Glutatyon, karaciğer içerisinde bulunan FAZ 2 detoks sürecindeki en önemli kısım.

Sigara Dumanının Zararlarının Önüne Geçiyor

Sigara dumanında bulunan toksik maddelerin en büyük düşmanı olan glutatyon, antioksidan özelliği ile sigara dumanı sonucunda oluşan zararları en aza indirgiyor. Serbest radikaller ile savaşan glutatyon pasif içicilerin sigaradan etkilenme oranını minimum düzeyde tutuyor.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.