Bağırsak Kurdu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak kurdu insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Milyonlarca kişi varlığından habersiz bağırsak kurtlarıyla hayatına devam etmektedir. Ancak kalın bağırsaklarda oluşan bu kurt birçok sinyal vererek kişilerin kendi açılarından önlem almalarını sağlar.Birçok kişide oluşan bağırsak kurtları ufak tedavi yöntemleriyle etkisiz hale getirilir. İnsan bünyesinde oluşan bağırsak kurdu nedir belirtileri nelerdir?

Bağırsak Kurdu Nedir?

İnsanların kalın bağırsaklarının içinde yaşayan beyaz, küçük ve solucanımsı şeklinde parazit tarzındaki canlılardır. İnce ve kalın bağırsakta görülen bu kurtlar sayısı arttığında mesaneye taştığı da görülmektedir.

Birden fazla kurt çeşidi ile insanların bağırsaklarına yerleşip sıkıtılar yaşatabilir. Genelde 2 mm çapında ve 2-3 santimetre boyutunda olan bu bağırsak kurtları kıl şekilde yaşar. Herhangi bir tedavi süreci olmadığında da büyür ve boyutları 1 metreye kadar ulaşır.

Bağırsak kurdu belirtileri nelerdir?

Bağırsak Kurtlarının Belirtileri

Yanlış beslenme sonucu veya genetiğe bağlı olarak bağırsaklarda oluşan kurtlar bireylerde bazı hastalıklara neden olabilir.

  • Halsizlik
  • Huzursuzluk
  • Makat yerinde şişlik ve ağrı
  • Aşırı yemek yeme isteği
  • Mide bulantıları şeklinde belirtiler gösterir.

Bu belirtilerden birinin dahi olması bir tahlil yaptırmanızı gerektirebilir. Bireylerde bağırsak kurtları çiğ et ve et ürünlerinin sık tüketilmesiyle veya çiğ süt ve süt ürünlerinin yenmesiyle oluşur. Bundan dolayı yemekleri çok pişirmek bağırsak kurdu oluşumunu önemli ölçüde azaltır.

Bağırsak Kurdu Bulaşıcı Mıdır?

Hijyenik olmayan gıdalar bağırsak kurdunu oluşturabilir. Etlerde yaşayan parazitler bağırsaklara yerleşir ve orada saklanır. İyi koşullarda yıkanmayan meyve ve sebze de bağırsak kurdunu oluşturacağından dikkatli olunması gerekir. Peki, yaygın görülen bağırsak kurdu bulaşıcı mıdır? Bağırsak kurdu bulaşıcıdır. Ortak kullanılan havlu, bardak ve hava yolu teması başka kişilere geçmesini sağlayabilir. Ayrıca umumi kullanılan wc, lavabo ve banyolar bağırsak kurdunun bulaşması için en elverişli yerlerdir. Bu konuda gerekli temizliğin ve hassasiyetliğin gösterilmesi gerekir. Bağırsak kurdu sindirim ve boşaltım sistemine zarar vereceğinden dolayı erkenden tedavi aşamalarının değerlendirilmesi gerekir. Uzman hekimler bu konuda gerekli önlemleri almanızı sağlayacak ve tedavi için önemli adımları atacaklardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.